У понедјељак 32 године од масакра над српским становништвом у Ледићима

01.06.2024. 14:22
1
ИЗВОР: srna.rs

У Ледићима у федералној општини Трново у понедјељак, 3. јуна, биће обиљежене 32 године од маскра над 24 српска цивила који су починили припадници такозване Армије БиХ.

Предсједник општинске Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Горан Тимотија изјавио је Срни да ће бити служен парастос код-спомен обиљежја у Ледићима у 12.00 часова, полагање вијенаца предвиђено је у 12.30 часова, а обраћање званичника у 13.00 часова.

Злочин над српским цивилима у селу Ледићи 3. јуна 1992. године у вечерњим часовима починили су припадници такозване Армије БиХ, регрутовани са подручја Сарајева, те комшије муслимани из сусједног села Дејчићи.

У злочиначком походу је на кућном прагу убијено 10 чланова породице Васић, комплетна деветочлана породица Тешановић, три члана породице Миовчић, затим Саво Кењић и Слађана Секулић.

Најстарија жртва била је Иконија Васић која је имала 92 године, а најмлађа Милун Тешановић који је имао само 18 мјесеци, којем су, према извјештају патолога, злочинци ломили нејаке руке и ноге.

Већина мјештана страдала је на кућном прагу, а они малобројни који су покушали да се сакрију по околним шумама пронађени су и убијени.

Село је, како је то обично бивало након муслиманских оружаних похода на српска насеља, опљачкано, попаљено и разорено до те мјере да се губи скоро сваки траг српског присуства на том простору.

За злочин нико није одговарао.

Окупација села, које је у међувремену претворено у својеврстан муслимански логор за Србе, трајала је до 10. јуна.

У том периоду, на веома суров начин, убијени су и углавном масакрирани сви мјештани српске националности који нису могли на вријеме да побјегну из својих кућа, али и они који су, накратко, успјели.

Истрага коју је 1994. године спровело Министарство унутрашњих послова Републике Српске показала је да су се становници Ледића приликом бијега подијелили у двије групе. Једна је кренула преко Трескавице ка Војковићима, насељу надомак Сарајева, а друга према Калиновику.

Према резултатима ове истраге, другу групу, која је ишла према Калиновику, пресреле су муслиманске снаге на локалитету Пољице и све их убиле, осим једанаестогодишњег дјечака, који је повријеђен лежао међу тијелима убијених.

До 2001. године ископани су остаци 24 жртве. Костури су већином били непотпуни, а неке лобање пронађене су одвојене од тијела.

Према извјештају Министарства унутрашњих послова Српске, становници Ледића убијени су на бруталан начин - клањем, вјешањем или гушењем.

Апелационо вијеће Суда БиХ потврдило је 14. јула 2022. године првпстепену пресуду којом су Едхем Годињак, Медарис Шарић и Мирко Буноза ослобођени оптужби за ратни злочин против цивилног становништва и ратни злочин против ратних заробљеника на подручју Трнова 1992. и 1993. године.

Годињак, Шарић и Буноза су, према првостепеној пресуди из марта 2021. године, ослобођени оптужби за учешће у удруженом злочиначком подухвату у периоду од маја 1992. до јула 1993. године с циљем убијања и затварања Срба и паљења њихове имовине у селима на подручју Трнова.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Skijaš 02.06.2024. 07:31
    Dobre naše komšije. Daj Bože da nam ovo više nikada ne urade i da pravda bude osveta.
Повезане вијести
Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран" Обиљежавање 33 године од почетка рада војне болнице "Коран"
Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала Обиљежавање 80 година од ослобођења Пала
Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу
Најчитаније
  • Војна болница „Коран“ – свједок надљудских напора медицинског особља
    23h 36m
    15
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    25m
    7
  • Ко све у Републици Српској има мању плату од полицајца почетника
    21h 45m
    17
  • Посне брзе шкољкице
    18h 51m
    0
  • На данашњи дан преминула српска хероина Надежда Петровић
    23h 59m
    0