У Српској 70 случајева великог кашља

02.02.2024. 10:34
0
ИЗВОР: srna.rs

Институту за јавно здравство Републике Српске пријављено је 70 обољелих од великог кашља, међу којима је највише дјеце, а већина је непотпуно вакцинисана, речено је Срни у овом институту.

Највише пријављених је у доби од шест до 14 и од 15 до 19 година.

- Од укупног броја регистрованих, 63 је из Бањалуке, пет из Бијељине и по једно из Зворника и Фоче - рекла је Срни портпарол Института за јавно здравство Републике Српске Милка Мрђа.

Она је истакла да је редовна вакцинација дјеце најбоља заштита од ове болести.

- Постоје ефикасне комбиноване вакцине, петовалентне и квадривалентне, које садрже компоненту против пертусиса /DTaP-IPV-HiB i DTaP-IPV/и које се дају дјеци у оквиру календара обавезне имунизације у Републици Српској - појаснила је Мрђа.

Она је навела да би свако лице које није вакцинисано или је непотпуно вакцинисано према календару вакцинације, требало да прими вакцину против великог кашља, према узрасту.

- Обухват вакцинације првом дозом против дифтерије, тетануса и великог кашља био је 93 одсто за Републику Српску, али је забиљежен пад обухвата ревакцинацијом и износио је 65,6 одсто за цијелу Српску у 2022. години - навела је Мрђа.

Пертусис или велики кашаљ представља веома заразну болест од које најчешће оболијевају мала дјеца.

Болест узрокује бактерија која се након уласка у респираторни систем домаћина размножава и ствара токсине, због чега настаје оштећење респираторне слузнице.

Велики кашаљ се преноси капљичним путем, трајање инкубације је девет до десет дана /распон од шест до 21 дан/, а особа је најзаразнија на почетку болести.

Коментари 0
Повезане вијести
У Српској сутра нерадни дан У Српској сутра нерадни дан
Сутра исплата априлских пензија Сутра исплата априлских пензија
Почела исплата априлског дјечијег додатка у Српској Почела исплата априлског дјечијег додатка у Српској
Најчитаније
  • Минић: За седам дана у функцији правац ка Сарајеву из Фоче
    7h 41m
    0
  • Ацо Станишић финансира матурско вече за све паљанске средњошколце
    8h 6m
    1
  • Данас Марковдан
    16h 3m
    0
  • Спасовданскe свечаности у Источном Новом Сарајеву
    10h 58m
    0
  • У Српској сутра нерадни дан
    16h 14m
    0