И док је у ФБиХ, односно у Кантону Сарајево отпочела имунизација ХПВ вакцином, Институт за јавно здравство Републике Српске је расписао тендер за набавку вакцина против хуманог папилома вируса.
Тако је Министарство здравства Кантона Сарајево у уторак ставило на располагање 1.689 доза ХПВ вакцина свим школским диспанзерима кантоналног дома здравља.
Према ријечима Алена Шеранића, министра здравља и социјалне заштите Републике Српске, Институт је расписао овај тендер, док је Влада Републике Српске за почетак реализације ове врсте вакцинације обезбиједила милион конвертибилних марака.
Како наводе из Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске за "Независне", у току је израда програма који ће дефинисати циљне групе, начин примјене вакцине, дистрибуцију итд. у Републици Српској.
- Важно је напоменути да ће то бити деветовалентна вакцина, што значи да она штити од девет типова хуманог папилома вируса. Поносан сам на чињеницу да ову врсту вакцинације уводимо у Републици Српској и што ће дјечаци и дјевојчице имати прилику да приме ХПВ вакцину - истиче Шеранић.
Како даље истиче, хумани папилома вирус је, прије свега, узрочник карцинома грлића материце.
- Тај вирус узрокује и неке друге врсте карцинома и зато је важно да се прије свега вакцинишу особе женског пола, али и особе мушког пола, с обзиром на то да су они и преносиоци и могу да оболе и од неких других врста карцинома - додаје он.
Раније ове седмице је Харис Вранић, министар здравства Кантона Сарајево, позвао заинтересоване родитеље дјевојчица шестих разреда основних школа на подручју овог кантона да у дому здравља у којем њихово дијете има картон потраже своју дозу.
Из Завода за јавно здравство Кантона Сарајево наводе да ће вршити упоредо и едукацију родитеља дјевојчица шестих разреда у кантону, а уколико одзив за вакцинацију буде слаб, старосна граница за вакцинацију биће проширена.
- Ова узрасна популација узима се као препоручена према Свјетској здравственој организацији у земљама гдје се први пут уводи имунизација против ХПВ вируса, која је најефикаснија мјера превенције рака грлића материце - наводе из овог института.
Додају да се примарном превенцијом у периоду живота од 12 до 15 година, када дјеца још нису дошла у контакт са ХПВ-ом, постиже заштита од инфекције овим вирусом и спречава оболијевање од рака грлића материце у каснијим фазама живота.
Подсјећамо, доступност вакцине против хуманог папилома вируса и увођење овог вида вакцинације као препоручене, први пут у Републици Српској, омогућено је недавним измјенама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести.
Из ресорног министарства истичу да је због свега тога ово важан корак у превенцији карцинома, те подсјећају да је карцином грлића материце по учесталости четврти најчешћи облик карцинома међу женама широм свијета.
Из Института за јавно здравство Републике Српске су кратко навели да, с обзиром на то да све процедуре још нису окончане, не могу ни говорити о овим подацима, те да ће, чим се све потребно дефинише, обавијестити јавност.
Пише: Николина Алексић