Учитељица заслужна за све: Српски званични језик на југу Африке

13.08.2019. 13:09
3
ИЗВОР: srpskainfo.com

Српски је један од званичних језика у Јужноафричкој Републици. За ову необичну чињеницу заслужна је, прије свега, Виолета Павловић Мариновић, учитељица школе “Свети Сава” у Јоханезбургу, јединој српској школи на југу Африке, која тамо ради већ 10 година.
Јужни регион афричког континента Срби насељавају још од краја 18. вијека, а миграциони талас осамдесетих и деведесетих година 20. вијека у Јужноафричку Републику је довео велики број високо образованих српских држављана. Данас ову афричку државу насељава око 20.000 људи из Србије, међу којима сваки други живи у Јоханесбургу, граду познатом и под називом “Џози”, што значи “златни град”.

Школа у просторијама СПЦ
Да би одржавали редовну наставу, ова школа користи просторије Српске православне цркве, а уџбенике за основну школу набављају преко Министарства просвјете и Канцеларије за дијаспору Републике Србије.

– Школа ради већ 10 година, а од 2015. године постоји и ново одјељење у Преторији. Ове године имамо 25 ученика. Наша мисија је да се дјеца не асимилују са домаћим становништвом и да се сачува српски језик. Они су наши амбасадори у својим школама, а оно што нам је такође циљ јесте да се наш језик и култура представе на најбољи начин – испричала је Виолета Павловић Мариновић у Јутарњем програму РТС.

Иако Србију у Јужној Африци често мијешају са Сибиром, па и некадашњом Чехословачком, сада је то све рјеђе случај управо због школе “Свети Сава” по којој се Србија и српски језик препознају. Најтеже је било да се наставни програм имплементира у школски систем Јужноафричке републике, пошто се тамо разликује и систем оцјењивања и од почетка школовања се полажу испити у два рока током школске године од јануара до децембра.

А ни рад на томе да српски постане и званични језик, један од десетак у Јужној Африци, није био ништа мањи изазов.

– Пројекат је трајао три године. Било је потребно да се уради стандардизација језика и да се прилагоди школском систему. У сарадњи са нашом амбасадом успјели смо да региструјемо српски језик и са ИЕБ, независном интернационалном агенцијом, тако да наша дјеца када заврше средњу школу у Јужној Африци и полажу српски језик на матури, њима та оцјена повећава просјек и олакшава проходност до изабраног факултета – прича учитељица.
Муке са падежима
Она објашњава и како изгледа рад у средњој школи на српском језику.

– Осмислила сам то на сљедећи начин: као што ученици полажу предмете на енглеском језику, исто тако имају испит и на српском, само у смањеном обиму. Сама набављам материјал. Највећи проблем им представља граматика и то због падежа, али дјеца воле што уче српски језик и користе га у међусобној комуникацији. За све ово заслужни су и родитељи дјеце који пружају подршку и без којих ништа не бисмо успјели – рекла је она.

Падежи су били и предмет шале у Министарству просвете Јужноафричке Републике.

– У Министарству просвете у Јоханесбургу су ме, када је све било готово, да би направили штос са мном, због моје претјеране посвећености и преданости, позвали су ме да ми саопште како све мора да падне у воду, јер је објављена вијест да је озваничен и осми падеж. Бацила сам се у ватру да објашњавам како је то немогуће, али су сви почели да се смију – испричала је раније Виолета Павловић Мариновић српским медијима.

Због српског признат и њемачки
Занимљиво је да је признавање српског језика као званичног повукло и признавање једног много “јачег језика” – њемачког.

– Нијемаца је у Јужноафричкој Републици знатно више, има их око 500.000, и када је српски признат, једноставно је било логично да то буде и њемачки – објашњава Виолета Павловић Мариновић.

Коментари 3
  • Generic placeholder image
    Анонимно 15.08.2019. 12:47
    Kul nisam znao da se moze na cirilici pricati...
  • Generic placeholder image
    Ћирилица 13.08.2019. 14:42
    Причај ћирилицу!
  • Generic placeholder image
    Takoe bre 13.08.2019. 13:28
    Pricaj srpski da te cijeli svijet razumije!
Повезане вијести
Изабрана најбоља нова српска ријеч, предложила је шестогодишња дjевојчица Изабрана најбоља нова српска ријеч, предложила је шестогодишња дjевојчица
Историјски тренутак: Црна Гора на путу враћања српског идентитета Историјски тренутак: Црна Гора на путу враћања српског идентитета
Вјечне куће далеко од отаџбине: Српска војничка гробља на сјеверу Африке Вјечне куће далеко од отаџбине: Српска војничка гробља на сјеверу Африке
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    22h 22m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    20h 46m
    2
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    6h 44m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    19h 38m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    18h 10m
    2