Успоравање инфлације не значи и пад цијена

11.04.2023. 09:37
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Инфлација у свијету, али и у БиХ, у посљедње вријеме незнатно стагнира, али то не значи да ће цијене кренути да падају, већ да је само успорен њихов досадашњи вртоглави раст.

Каже ово професор на Економском факултету у Бањалуци Стево Пуцар коментаришући посљедње статистичке податке економских и финансијских кретања у свијету и код нас.

– Када дође до успоравања и пада инфлације, то не значи да ће и цијене падати. То људи треба да схвате. Како ствари тренутно стоје, вјерујем да тек крајем 2024. године можемо очекивати да се раст цијена, односно инфлација, доведе у нормалу – истакао је Пуцар.

Према подацима Агенције за статистику БиХ, који су објављени током јучерашњег дана, просјечна инфлација у БиХ у прошлој години износила је око 14 одсто, а највиши раст цијена забиљежен је код хране и безалкохолних пића, у просјеку за 21,5 одсто.

Колико ови подаци, међутим, могу и заварати те створити једну замагљену слику стварног стања животног стандарда, јер су неке ставке, неопходне у свакодневном животу поскупјеле и за 50, па чак и 100 одсто?

Пуцар каже да највећи проблем представља то што домаћинства у БиХ у просјеку троше и више од 40 одсто свог кућног буџета на храну, а тај проценат је још већи уколико се урачунају и трошкови за енергенте.

– С обзиром на то да су храна и енергенти највише поскупјели, то је значајно утицало и на кућне буџете обичних људи. Због тога се и може стећи утисак да је инфлација код нас и знатно већа. Али, ту нивелацију је обавила друга роба, која не заузима неко значајно мјесто у нашој потрошњи и чији раст цијена није био значајан – појаснио је Пуцар додајући да је ова инфлација због тога највише погодила управо оне најсиромашније слојеве становништва у БиХ, пише Глас Српске.

Када су у питању прогнозе и очекивања за ову годину, с обзиром на то да подизање каматних стопа и није дало баш очекиване резултате на сузбијању инфлације, али и нових превирања на тржишту енергената, односно сирове нафте, Пуцар каже како је ипак оптимиста, јер постаје очигледно да цијене расту све мањом стопом.

– Наравно, због рестриктивних монетарних мјера централних банака и подизања каматних стопа дошло је до успоравања привредних активности. И ове банке које су пропале или су се нашле у великом проблему, у тој позицији су се, прије свега, нашле због тих монетарних мјера – навео је он.

И добро и лоше

Осврћући се на недавни извјештај Свјетске банке, која је изашла са својим прогнозама економског раста у свијету, а које показују да ће економска производња БиХ у овој години порасти за 2,5 одсто у односу на претходну годину, Пуцар каже да тих 2,5 одсто може бити добро, али и лоше.

– Добро је јер значи да БиХ током ове кризе неће ући у рецесију, али је, с друге стране, и мало јер толики раст значи да је БиХ на самој граници стагнације економије. Оволики раст од 2,5 одсто није довољан за даљи привредни развој и раст животног стандарда – категоричан је Пуцар.

Коментари 0
Повезане вијести
Трочлана породица преваром покушала да се домогне 83.000 КМ Трочлана породица преваром покушала да се домогне 83.000 КМ
Данас Ваведење Пресвете Богородице Данас Ваведење Пресвете Богородице
Особе са инвалидитетом годинама наилазе на исте препреке Особе са инвалидитетом годинама наилазе на исте препреке
Најчитаније
  • „Раде, сине, немој мајке заборавит...'“
    12h 9m
    1
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    19h 5m
    0
  • Преминула беба, случај пријављен полицији
    15h 21m
    0
  • Опозициони начелници напустили Савез општина и градова
    18h 51m
    8
  • Позовимо 1458 за Милоша Божовића!
    11h 35m
    0