Усташки натписи и пријетње Србима на остацима цркве у Далмацији (ФОТО)

12.02.2025. 12:31
0
ИЗВОР: rtrs.tv

Епархија далматинска у Хрватској осудила је скарадне написе, међу којима су "Уби Србина", "Трактори 91", и усташка обиљежја исписана на остацима Храма Свете великомученице Недеље у Карину Горњем код Обровца у Далмацији.

Из Епархије су истакли да су поново свједоци национално мотивисане мржње и примитивизма који су се манифестовали непримјереним, а и неписменим порукама исписаним на остацима овог храма.

Скарадни натписи "Уби Србина", "Трактори 91", "Усташе", "Ми Хрвати" и усташка обиљежја појавили су се на рушевинама храма у петак, 7. фебруара, а брусилицом су пререзани катанац и решетке на улазној капији, нагласили су из Епархије.

- Овај догађај, који на несрећу није усамљен у нашим крајевима, само је доказ да упркос протеклом времену и свим напорима да српски и хрватски народ овде живе у миру и даље постоје појединци заробљени у прошлости који, убодени отровном жаоком мржње, опетовано настоје да тај мир наруше и изазову неке нове сукобе - истакли су из ове епархије на свом Фејсбук налогу.

Из Епархије су нагласили да хришћанин никада не заборавља једну од најважнијих Божијих заповијести: "Љуби ближњега свога као самога себе" и, без обзира да ли припада православној или римокатоличкој конфесији, од те заповијести не одступа.

- Имајући то на уму најоштрије осуђујемо сваки чин мржње, а у својим молитвама иштемо од Господа да починиоце таквих дела ослободи од зла и рђавих мисли и помогне им да се окрену животу у јеванђелској љубави и Христу - поручили су из Епархије далматинске.

Српска православна црква Свете Недеље у селу Горњи Карин у општини Обровац у Сјеверној Далмацији пострадала је током злочиначке акције "Олуја" у августу 1995. године од хрватске војске и полиције. Храм је миниран, простор око њега је поравнат багерима, а само село Горњи Карин је такође комплетно попаљено и минирано.

Коментари 0
Повезане вијести
Годишњица битке на Кајмакчалану Годишњица битке на Кајмакчалану
Сутра 32 године од масакра Срба у Медачком џепу Сутра 32 године од масакра Срба у Медачком џепу
Графити који величају терористичку ОВК у селу Батусе Графити који величају терористичку ОВК у селу Батусе
Најчитаније
  • Прича о Аделини Павлини Ирби: Пола вијека бриге за српску сиротињу
    20h 44m
    0
  • Екипа ИНС-РТ освојила први "Футсал куп Источно Сарајево 2025"
    18h 22m
    0
  • Случај Махмуљин синоним изругивања правди
    19h 24m
    2
  • Кулић: Универзитет у Источном Сарајеву има стратешки значај за Српску
    19h 15m
    1
  • Пред публиком у Источном Сарајеву бард српског глумишта Петар Божовић
    9h 11m
    0