О негативном утицају вејпова на здравље до сада је издато на десетине упозорења, а посљедње истраживање открило је да они имају негативан утицај и на огране вида.
Појачана раздражљивост, осјећај сувоће, пецкање и црвенило у очима нису нужно симптоми алергијске реакције. Понекада они могу бити и посљедица вејповања, које је данас изузетно популарно, нарочито међу припадницима млађих генерација. О томе на који начин испарења из вејпова утичу на здравље наших очију, као и које се посљедице могу јавити усљед редовног коришћења ових уређаја говорила је офталмолог Олга Коникова.
Испарења из вејпова садрже штетне честице које се "лијепе" за кожу и слузокожу
Пара која настаје пушењем вејпова садржи глицерин, разноразне ароматизаторе, никотин и друга хемијска једињења. Приликом издувавања те паре на уста (или нос) све ове супстанце из испарења нагомилавају се на трепавицама и деликатној кожи испод очију и на капцима. Будући да кожа сама по себи лучи масноће, оне у контакту са овим једињењима доводе до зачепљења жлијезда и нарушавања рада липидног слоја сузног филма, што изазива иритације и црвенило.
-Та пара која настаје вејповањем је доста густа и дуго остаје у ваздуху, чак иако је ми не видимо. Нарочито уколико вејпове користимо у затвореном простору - упозорава Коникова и додаје:
Те штетне честице се веома лако лијепе за кожу, водену линију ока и трепавице, а будући да у пари има и доста влаге, ствара се идеална средина за размножавање бактерија. Ово доводи до још интензивније реакције на кожи и слузокожи и блефаритиса, односно упале ивице капака.
Како заштитити очи приликом вејповања
Уколико не можете да оставите пушење вејпова, руски стручњак савјетује да, ако ништа друго, предузмете одређене мјере за заштиту очију. Потрудите се да вејпујете у затвореним просторијама (кући, канцеларији, аутомобилу), већ да то радите само на отвореном. Савјет је и да приликом повлачења и издувавања дима затварате очи, како би се што мање честица задржавало на слузокожи, пише руска Газета.
Додатно, требало би да се редовно умивате посебним препаратима који не изазивају нове и умирују постојеће иритације, а препорука је да користите вјештачке сузе, којима ћете вратити очима влажност. Офталмолог напомиње да симптоми не морају увијек бити упадљиви, већ могу бити и врло суптилни. У сваком случају, вејповање је толико штетно да би најбоље било да ту навику оставите иза себе.