На подручју Косова и Метохије ријеке се враћају у корита и ниво воде опада, а грађани су упозорени да је вода у свим дистрибутивним мрежама замућена и да није за пиће.
Српске средина на поплавама угорженим подручјима од јуче обилазе представници Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију који заједно са представницима локалне самоуправе настоје евидентирати најугрођенија домаћинства.
Из кризних штабова и привремених органа српских општина и округа саопштено је да ће комисије за процјену штета бити на терену 24 часа како би се што прије отклониле посљедице невремена.
Хидролошка ситуација на Космету полако се стабилизује и током ноћи нису забиљежене интервенције на терену, осим спорадичног пружања помоћи породицама које су измјештене из својих домова, подаци су Хидрометереолошког института у Приштини и Министарства унутрашњих послова самопроглашеног Косова.
Ватрогасне јединице настављају са испумпавањем воде из поплављених кућа, а у току је и уклањање одрона са путева широм западног и сјеверозападаног дијела Косова и метохије, наводи се у саопштењу МУП-а.
Институт за јавно здравље самопроглашеног Косова упозорио је грађане да је вода у свим дистрибутивним мрежама замућена, да није за пиће и да се може користити само за техничку употребу.
Постројење за пречишћавање воде у Шипољу у јужном дијелу Косовске Митровице из кога се водом снабдијева огромна већина становништва на сјеверу Косова, укључујући и Вучитрн, од јутрос је почело да ради смањеним капацитетом.
- С обзиром да је водоводна мрежа испражњена, препоручује се да се вода у почетку не користи за пиће, већ само за друге потребе домаћинстава - саопштено је из Регионалног водоводног предузећа "Митровица".