Заборављени коријени: Манастир Сасе (ВИДЕО)

11.01.2021. 17:29
0
ИЗВОР: Заборављени коријени

Недуго након осамостаљења Српске Православне Цркве 1219. године, краљ Урош Први Немањић на подручју старог рударског насеља подиже задужбину - манастир Сасе.

Ово је један од најстаријих српских манастира који ће заједно са својом Митрополијом сребреничком убрзо постати и колијевка православља у Босни.

Иако Сребреница доживљава потпуни процват за вријеме деспота Стефана Лазаревића, отоманским освајањима Босне манастир бива прекривен земљом и заборавом.

Проћи ће четири неславна вијека до новог пламена свијеће који пале сашки рудари 1858. године откопавањем темеља старог храма. Своје трагове на овом подручју оставило је и Римско царство.

"Заборављени коријени" је некомерцијални пројекат посвећен изради документарних филмова о културном, историјском и вјерском наслијеђу српског народа.

Рад на пројекту у оквиру епархијских цркава и манастира до сада су благословили: Високопреосвећени митрополит дабробосански господин Хризостом, Преосвећени епископ захумско-херцеговачки и приморски господин Димитрије и Преосвећени епископ бихаћко-петровачки господин Сергије.

Идејни творац и аутор Драган Радовић самостално финансира пројекат од свог главног посла и ради истраживање, сценарио, видео и монтажу. Стални чланови тима су и Анђела Плакаловић (лектор и наратор), Срђан Салат (графички дизајнер), Драгана Шкипина (преводилац за руски), Атина Трифковић-Мавројани (преводилац за грчки), Драгана Јовановић (преводилац за енглески) и Маја Симић (сарадник за преводе). Сви чланови тима раде на добровољној основи без накнаде за учешће на пројекту.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Заборављени коријени: Манастир Завала (Попово поље) Заборављени коријени: Манастир Завала (Попово поље)
Заборављени коријени: Црква Светог Илије у Илијашу (ВИДЕО) Заборављени коријени: Црква Светог Илије у Илијашу (ВИДЕО)
Живот и дјело под судском забраном: Драган Гргић (1917-1985) Живот и дјело под судском забраном: Драган Гргић (1917-1985)
Најчитаније
  • Српска невјеста из Холивуда
    16h 59m
    0
  • Сестре по оружју - како су Милунка Савић и Флора Сандс заједно ратовале
    5h 17m
    0
  • На данашњи дан Високи Дечани уврштени у свјетску културну баштину
    23h 19m
    0
  • Величање усташке идеологије и истицање застава и симбола тзв. Армије РБиХ постају кривично дјело
    23h 53m
    2
  • Чудо звано Сергеј: Љубавна прича Десанке Максимовић подсјећа на најљепше бајке
    5h 19m
    0