Производи са заштићеним географским поријеклом имају већи углед на тржишту, а самим тим и већу вриједност. Рогатички кромпир ускоро ће бити шести производ из Босне и Херцеговине који има заштићено географско поријекло. Овај процес у завршној је фази, а са рогатичким произвођачима кромпира данас је разговарао проф. др Грујица Вицо, аутор елабората о рогатичком кромпиру.
– Судећи по реакцијама произвођача, јако су заинтересовани да се ова прича доведе до краја и да се добије знак географског поријекла. Корист ће имати произвођачи, јер заштићени производи имају бољу пролазност и мало вишу цијену на тржишту, али и потрошачи који ће имати квалитетан и провјерен производ. На крају, и сама локална заједница имаће значајну корист од тога. Према научним истраживањима, рогатички кромпир има квалитете који га издвајају од неких других, што би свакако требало искористити, као што то раде наше комшије из Хрватске, Словеније, али и других европских земаља – изјавио је др Вицо.
Процес заштите географског поријекла одвија се кроз ИФАД пројекат који имплементира Министарство пољоприреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, заједно са Јединицом за координацију пољопривредних пројеката, Ресором за пружање стручних услуга у пољопривреди, Пољопривредним кластером СРП и Општином Рогатица.
– Данас смо окупили произвођаче јер сматрамо да рогатички кромпир има изузетан потенцијал и квалитет. Желимо да уз ту ознаку овај кромпир нађе тржиште са повећаном вриједношћу. Професор Вицо је у процесу завршетка израде елабората и ова прича ће ускоро да добије епилог – заштиту производа – рекао је Срђан Костић из Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди.