Цијена злата на свјетским берзама константно скаче због чега и златари у Српској коригују цјеновнике па би, како најављују, грам овог племенитог метала наредних дана могао коштати чак 230 марака.
За грам злата у Републици Српској тренутно је потребно издвојити између 180 и 200 марака, што је, кажу трговци накитом, већ сада позамашан износ, али другог избора немају.
Времена су тешка, купаца нема, а и они који пазаре ову луксузну робу углавном то чине у традиционалним приликама попут бабина и вјенчања.
Власник ланца златара "РС голд" Раденко Регојевић истакао је за "Глас Српске" да је нова корекција цијена у наредним данима неизбјежна, јер је у питању берзанска роба коју прате, између осталог, трговци широм свијета.
- Грам злата код нас се тренутно креће између 180 и 200 марака, а с обзиром на све турбуленције можемо очекивати да цијена иде још бар од 20 до 30 марака више. У региону цијена грама је већ отишла на 140 евра - казао је Регојевић.
Власник златаре "Шарм" у Бањалуци Сашa Коштица казао је да цијене накита од злата диктира берза.
- Ништа не радимо што се не дешава на свјетском нивоу. Купујемо сировину која кошта колико кошта. У случају да дође до појефтињења сировине, ми одмах цијене спуштамо, тако је и са поскупљењем - казао је Коштица и додао да грам злата у његовој радњи тренутно кошта 200 марака, док је за дукат потребно издвојити 80 марака више.
За двије бурме, према његовим ријечима, потрено је издвојити најмање 800 марака, док је просјечна цијена 1.200 КМ.
- Цијена злата на свјетској берзи од децембра је скочила и до 50 одсто, међутим, златари у Српској иду са минималним корекцијама - рекао је Коштица.
Иако је цјеновник мијењала прије само двије седмице, власница бијељинске златаре "Карат" Драгица Петровић најављује нова поскупљење накита.
- Све су прилике да ћу и у наредним данима морати дизати цијене накита, које су тренутно у односу на прије пола године за 20 одсто веће. Углавном успијевамо продати само сатове и сребро, што се тиче злата слабо шта иде - казала је Петровићева.
За грам овог племенитог метала потребно је издвојити исто новаца и у Приједору. Власник тамошње златаре "Ланело" Давор Требовац казао је да силом прилика цијену мијењају свако мало.
- Само смо прошле године у три наврата имали поскупљења. Све су прилике да ће доћи до новог раста цијена, иако су тренутне превисоке за стандард наших грађана - казао је Требовац.
Додао је да посла једино имају током зиме и љета, када дијаспора дође у завичај.
- Злато мало ко купује за себе. Углавном купују за поклон. Да у понуди немам сребрног накита, радњу бих давно затворио. Цијена сребра мање-више мирује и тренутно грам код мене кошта 12 марака, мада има радњи у Приједору гдје кошта и по 15 КМ - казао је Требовац.
Цијене злата ништа мање не изненађују ни грађане који због новог раста увелико калкулишу. Бањалучанка Милијана М. која је претходних дана отишла у једну од локалних златара како би купила бурме за свадбу остала је у најмању руку шокирана цијенама.
- За двије бурме требало би да дамо 1.400 марака. Још су нам рекли да смо дошли у право вријеме, јер идућих дана слиједи ново поскупљење. Цијене у златарама су астрономске - казала је ова Бањалучанка.
Увоз
Према подацима Управе за индиректно опорезивање БиХ, лани je увезено злато вриједно 2,135 милиона КМ, што је знатно више него годину раније, када је овог племенитог метала стигло у вриједности од 941.915 КМ.
Ако је судити према подацима УИО, 2022. година је ипак доминирала када је у питању увоз овог метала у посљедњих десет година, јер је тада увезено злато вриједно 3,008 милиона КМ.