Да је жива, Титова Југославија би данас славила 81. рођендан

29.11.2024. 15:38
18
ИЗВОР: srpskainfo.com

На данашњи дан прије 81 годину у Јајцу је одржано чувено Друго засједање Антифашистичког вијећа народног ослобођења Југославије, познатијег као АВНОЈ, на којем су ударени темељи Титове Југославије. Скоро пет деценија 29. новембар се славио као велики државни празник, а ево шта се тог датума ратне 1943. уствари дешавало.

Југословени из Титовог доба годинама са радошћу исчекивали Дан Републике, због слободних дана, који су за неке били идеална прилика за свињокољ, а за неке шанса за мини одмор и путовање.

Ни једни ни други се нису много “замарали” историјом, а историја стварања Друге Југославије је више него занимљива.

Слика

Фото: Синиша Пашалић/РАС Србија

Брејкинг њуз у цијелој Европи

Историјско Друго засједање АВНОЈ-а било је ударна вијест у цијелој ратом захваћеној Европи, па чак и “преко баре” у САД. Данас би се то звало “брејкинг њуз”.

Наиме, ово се засједање десило у вријеме када су се савезници, државе Антихитлеровске коалиције, предвођене Великом Британијом, САД и Стаљиновим Совјетским савезом, “ломили” да ли да југословенске партизане признају као једини озбиљан осободилачки покрет на Балкану. И призанли су га.

Вођа покрета, Јосип Броз Тито, добро је знао да ће бити “озбиљан фактор” у ослобођеној Европи, само ако се ослободилачки покрет “одржави” и ако се успоставе институције власти. Зато је и сазван АВНОЈ.

Знао је Тито и колико је битно послати праву вијест у право вријеме, па је неколико дана уочи АВНОЈ-а основан Танјуг – Телеграфска агенција нове Југославије.

Тито и његови сарадници су знали и да нова држава у настајању мора кренути у дипломатску офанзиву. Зато су послали младог, образованог и наочитог Иву Лолу Рибара, који је био једна од икона партизанског покрета, у Каиро у Савезничку мисију.

Задатак овог првог незваничног министра иностраних послова нове Југославије, био је да у вријеме засједања АВНОЈ-а, савезничким дипломатама у Каиру “објашњава” шта се то уствари дешава у Јајцу.

На пут је кренуо 27. новембра, два дана пред засједање. Али, Лолин авион није полетио са Гламочког поља. Бомбардовао га је њемачки “месершмит”. Иво Лола Рибар и петоро његових сарадника, чланова мисије, су изгинули. Мисија је отакзана.

Мада су о Лолиној погибији годинама кружиле разне теорије завјере, па и она да му је несрећу “спаковао” сам Тито, да би се ријешио опасног супарника, ништа од тога није истина. Заиста су га убиле бомбе из њемачког авиона, то су историчари непобитно утврдили.

Предсједник трагичар

Другим заједањем АВНОЈ-а предсједавао је Иван Рибар, отац Иве Лоле Рибара, два дана након синове погибије. Уствари, пред само засједање, стари искусни политичар је сазнао да су му погинула обојица синова. Вијест му је саопштио Тито.

Иванов син Јурица Рибар је погинуо на Сутјесци, али Лола није имао срца да то каже оцу, па је тајну о братовој погибији понио са собом у гроб.

Пошто је и Слобода Трајковић, Лолина вјереница и Иванова несуђена снаха, убијена у логору Бањица, др Иван Рибар није више имао никог од породице.

Ипак, водио је засједање без грешке и касније је, до дубоке старости, био политичар у СФРЈ.

Јајце као блистава престолница

Уочи Другог заједанај АВНОЈ-а у Јајцу, малој варошици усред Босне, било је живо. Делегати или вијећници су пристизали из свих крајева ратом захваћене Југославије. Нису дошли једино Македонци и Војвођани, нису успјели да се пробију преко фронтова.

Вијећници, који су длазили из замрачених бомбама разорених градова или директно са фронта, касније су причали су да им је освијетљено Јајце пуно људи изгледало као “права пријестолница”.

Уз вијећнике су у Јајце стигли и дипломати и умјетници. Били су ту чланови војне мисије Велике Британије, па глумци партизанског позоришта и бројни пјесници, музичари и сликари.

Управо у Јајцу је тих дана Божидар Јакац насликао један од најчувенији портрета Јосипа Броза Тита, а вајар Антун Аугустинчић је тада израдио култну Титову бисту, чије су реплике касније деценијама биле обавезан декор свих институција у социјалистичкој Југославији.

Ђорђе Андрејевић Кун је у Јајцу уочи АВНОЈ-а скицирао грб будуће нове Југославије, који ће постати једно од најпознатијих обиљежја СФРЈ.

– Видјели су страни дипломати да ми нисмо неки бандити, него озбиљни људи који се баве умјетношћу и праве државу – рекао је послије рата Антун Аугустинчић.

До Јајца су неки вијећници стигли возом Жељезнице Народно ослободилачке војске, који је крстарио ослобођеном територијом.

Слика

Фото: Синиша Пашалић/РАС Србија

Ноћ за историју

Друго засједање АВНОЈ-а је одржано у ноћи између 29. и 30. новембра и завршено је у пет ујутру.

На том засједању одлучено је да се краљу Петру Другом Карађорђевићу и његовој породици забрани повратак у Југославију јер би то, као се наводи у одлуци, “могло довести до грађанског рата”.

АВНОЈ је проглашен врховним законодавним и извршним органом власти у, како су је тада дефинисали, Демократској федеративној Југославији. Основан је и Нацонални комитет народног ослобођења Југославије, као извршно тијело АВНОЈ-а.

Слика

Фото: Screenshot/Youtube

Демократска федеративна Југославија је дефинисана као заједница равноправних народа. Све ове одлуке креирали су Моша Пијаде и Едвард Кардељ, али их је на засједању предложио Тито. Свих 142 вијећника су једногласно гласали за њихово усвајање.

Рођен Маршал и култ личности

У Јајцу је 29. новембра 1943. утемељен још један стуб социјалистичке Југославије: култ Титове личности, или како је то касније дефинисано, “Титовог имена, лика и дјела”.

Тито је, једногласно наравно, изабран за првог предсједника Националног комитета ослобођења Југославије, који је уствари био привремена народна влада. У тој влади Тито је био и министар одбране, а у оружаним снагама врховни командант.

На Другом заједању АВНОЈ-а је установљен и чин маршала Југославије и та је титула додијељена Титу. Догодило се то на иницијативу вијећника Словенаца.

Парадоксално је да су се управо Словенци 1991. први отцијепили од СФРЈ и прогласили независност, чиме је, 11 година након смрти Маршала, почео крвави распад Титове Југославије. А Дан Републике, 29. новембар је послат у историју.

Ипак, југоносталгичари, љевичари, остарјели Титови пионири из цијеле бивше Југе, све тамо до Трста, још славе тај празник. Они се сваке године у суботу уочи Дана Републике окупе у Јајцу, обиђу Музеј АВНОЈ-а и играју козарачко коло.

Пише: Милкица Милојевић

Коментари 18
  • Generic placeholder image
    Ćeto 30.11.2024. 22:11
    Malo si se zajebo. Vidi ustav. Što ste balijaći ostavili zastavu SFRJ i SRBIh. Šta se pravite ludi, baš je vama bilo do Jugoslavije.
  • Generic placeholder image
    Xx 30.11.2024. 12:54
    Nije tuđa zastava nego i tvoja do 1998
  • Generic placeholder image
    Ćeto 30.11.2024. 11:50
    Kakva novinarska lakrdija. Hvalospjev titi i avnoju. Tu ima istine koliko i u onome sa kraja teksta. Okupe se jugonostalgičari i sutra odu do Banja Luke da provociraju Srbe sa tuđim zastavama. Sramotna propaganda komunjara.
  • Generic placeholder image
    Srboljub 30.11.2024. 11:37
    Potomci ustaša u fesovima bi da pričaju o Jugoslaviji. Mladi muslimani, terorističke lige, sljedbenici Haljine deklaracije, ubice svatova i izazivači rata... žale za Jugoslavijom. Žalite vi samo za neostvarenim zločinačkim planovima i ponavljanju genocida iz Drugog svjetskog rata, kada ste vi izvršili zločine nad srpskim civilima, u ništa manjem broju od Hrvata. Sada bi se odrekli ustaške prošlosti i proglasili borcima protiv nacista i njihovih sluga.
  • Generic placeholder image
    Skijaš 30.11.2024. 09:04
    Buki uvalim ti tuki. U dva svjetska rata Hrvati i ono što se danas naziva bošnjaci su bil ina pogrešnoj strani istorije i ogrezli u zločinu. Stvaranjem Jugoslavije Srbi su im omogućili da se svrstaju na stranu pobjednika i izbjegnu zasluženu kaznu. Znamo kako su pokazali zahvalnost. Srbi više neće ponavljati takve gluposti u ime ''bratstva i jedinstva'' a pravda će se postići kad tad.
  • Generic placeholder image
    Buki 30.11.2024. 07:37
    Nije im valjala Juga,svi Srbi bili u jednoj državi,većina direktora,milicije i oficira bili srbi ali im smetali drugi i drugačiji pa htjeli državu samo za sebe...rezultat...nema ih u Hrvatskoj,pola Bosne i na Kosovu.
  • Generic placeholder image
    Skijaš 30.11.2024. 04:19
    Ma tako je majstore. Svi znamo da se skijalo samo u komunističkim državama. Ništa Austrija, Italija, Švajcarska, Francuska.... To što su tvoji tek poslije 1945. naučili da koriste kašiku i viljušku ne znači da iste nisu i ranije postojale.
  • Generic placeholder image
    Za Skijaš 30.11.2024. 00:51
    Da nije bilo Maršala i njegove silne 23-milionske slavjanske zajednice, ne bi ti jarane proskijao, niti tvoja familija... jer su njegovo neimari sagradili prvu žičaru, Cvijanov jednosjed, 1952. na Jahorini, ski skakaonicu na Palama... a do 1955. Udba morala hvatati četnike po Romaniji!!
  • Generic placeholder image
    Brdoviti brđani 30.11.2024. 00:46
    za tito i soko:
    hebo vas aco srbin, bgd. waterpolista, žeks, i vojo š.!! ;;)
  • Generic placeholder image
    Tito 29.11.2024. 23:13
    Jebo vas tito,jugoslaviju su napravili Srbi 1918.
    Komunisti su posijali zlo sjeme čije plodove danas beremo...
  • Generic placeholder image
    Srboljub 29.11.2024. 22:30
    Oj ture, ustaše su bile ustaško-balijske snage. Ustaše u fesovima su bili udarna, ali i potrošna, snaga. Poslao je Ante ustaše u fesovima i na Staljingrad, s iz zahvalnosti zs odanost, u toku rata im je u Zagrebu sagradio džamiju. Kasnije je to bio muzej borbe protiv fašizma. Haljo piše ekstremističku islamsku deklaraciju i nastavlja istu tradiciju. Haljo takođe sklanja tunju jer je ovaj bio za ostanak muslimana u Jugoslaviji. Međutim, vi ste se odlučili za rat i dobili po... Znate vi koliko ste pogriješili (dobro da jeste ) ali vam je teško da to priznate.
  • Generic placeholder image
    Soko 29.11.2024. 18:20
    Tog dana Jugoslavija je položena u mrtvački sanduk....
  • Generic placeholder image
    Goran 29.11.2024. 17:23
    I stara kaze,Dragane suti skrati jezik mogu te cuti,rece Nele,zivjela sloboda
  • Generic placeholder image
    Realista 29.11.2024. 16:34
    To je bila država i sistem...ali velikosrpski i ustaški fašizam nije dao da sad budemo na nivou jedne Španije...mater im jebem
  • Generic placeholder image
    Skijaš 30.11.2023. 20:14
    Kamo sreće da se Tito i Jugoslavija nikada nisu ni rodili.
  • Generic placeholder image
    Mladen 29.11.2023. 23:33
    Ooo proklete komunjare pa zar i dan danas lazete Srpski narod i imate moc da laz predstavljate kao istinu..
    Dzelat i dalje ubija svoju zrtvu.
  • Generic placeholder image
    Petar 29.11.2023. 11:26
    I moja bi baba slavila 80. rođendan da je živa
  • Generic placeholder image
    Да се подсетимо 28.11.2023. 17:20
    Бихаћка република,оба АВНОЈ-а, ЗАВНОБиХ,све је без сметњи деловало на територији НДХ.
    И усташе су учествовали на сједници АВНОЈ-а.
    Титина Југославија је само продужетак НДХ.
    https://centralmedia.rs/index.php/2022/05/31/tito-i-srbi-5-ustasecetnici/
Повезане вијести
Био је најстарији становник Југославије: Сахранио све најмилије, израсли му трећи зуби Био је најстарији становник Југославије: Сахранио све најмилије, израсли му трећи зуби
Професор доктор Коста Тодоровић: Пионир српске епидемиологије Професор доктор Коста Тодоровић: Пионир српске епидемиологије
Сјећање на некадашњи Дан младости – 25. мај (ВИДЕО) Сјећање на некадашњи Дан младости – 25. мај (ВИДЕО)
Најчитаније
  • Сјећање на пуковника Зорана Боровину, команданта Илиџанске бригаде ВРС
    22h 15m
    2
  • Сјећање на Веселина Пукету
    1h 35m
    0
  • Детаљи несреће у којој су погинули сестра и два брата
    22h 25m
    0
  • Нада и Саво прославили пола вијека љубави
    3h 57m
    0
  • Стравичан злочин: Пронађена тијела двоје новорођенчади
    18h 24m
    0