Да се не заборави: Егзодус 1996. године

21.02.2025. 08:32
10
ИЗВОР: katera.news

Потписивање Дејтонског споразума 1995. године довело је до егзодуса сарајевских Срба у фебруару 1996. године. Прије неколико година је по први пут мало више пажње поклоњено овом догађају који је оставио неизбрисив траг, а све у сврху обиљежавања тада 22. године од масовног исељавања српског становништва са територије шест сарајевских општина.

Обиљежавање је проглашено догађајем од републичког значаја, и подржано од највиших институција Српске. Уприличена је академија и други догађаји, попут изложбе фотографија и округлих столова који би са политичке, демографске, економске и других страна освијетлиле значај изласка Срба из Сарајева. Сама академија преношена је на програму РТРС-а, а за умјетнички дио програма био је задужен Драган Елкић, некадашњи радник Српске радио телевизије.

Ово је био први пут да се овај догађај овако обиљежава, до тада углавном се сводило на кратко помињање у вијестима.

Један од ауторских текстова, од прије неколико година, може бар дјелимично описати ту страхоту која се дешавала тог фебруара 1996. године.

Текст слиједи у наставку.

Зимска голгота сарајевских Срба

Ових дана навршава се 28 година од егзодуса сарајевских Срба након потписивања Дејтонског споразума, када је око 140.000 становника напустило своје домове под пријетњама муслиманских власти.

Срби су напустили одбрањене општине и насеља тадашњег Српског Сарајева – Грбавицу, Неђариће, Илиџу, Илијаш, Хаџиће, Вогошћу, Рајловац и околна села и засеоке ових мјеста. Савлађујући сњежну олују, у избјегличким колонама, напуштали су своје куће, станове, њиве, воћњаке, очевину и дједовину.

Егзодус је почео 17. фебруара 1996. године, а Сарајево не памти црње Задушнице од тадашњих. Двије хиљаде људи на гробљу поред илијашке православне цркве, посвећене Светом пророку Илији, опраштало се од својих огњишта, која су бранили и одбранили током посљедњег рата. И око других вјерских објеката и на гробљима дуж Српског Сарајева били су идентични призори.

Опроштај је приређен и на Кривоглавачком гробљу смјештеном на узвишици изнад истоименог села, западно од урбаног дијела Вогошће. Уз урушену ограду неколико скрнављених споменика. Били су то нијеми свједоци злочина који су у љето 1995. починиле такозване снаге за брзе интервенције с Игмана. У два-три налета IFOR-ови хеликоптери брујали су изнад гробља.

Падала је киша, а опроштај одлазећих Срба са гробовима најмилијих трајао је дуго. Посебан проблем представљала је чињеница да су такозване међународне институције нагло одлучиле да муслиманске власти преузму српске општине мјесец дана прије предвиђеног рока, што је додатно убрзало ионако велику трагедију сарајевских Срба. Вогошћани и Рајловчани нису ни слутили да ће морати да крену већ 23. фебруара, иако је првобитни рок, утврђен у Дејтону, био 19. март.

Остаће запамћено да су за промјену рока сазнали из циничних летака које су им дијелили припадници IFOR-а. Уз стихове Шантићеве пјесме “Остајте овдје“(!?), исписаним на тим листићима, грађанима је предочено да федерална полиција улази прво баш у те општине. Народ бјеше затечен и збуњен. Услиједила је дуга, бесана ноћ између 21. и 22. фебруара у вогошћанским насељима. Није било ништа од од обећаног конвоја камиона и аутобуса за исељавање преосталог становништва (више од половине је раније напустило овај дио Сарајева). Први аутобуси дошли су тек наредног дана.

Ријечи су се ледиле у требевићкој и романијској мећави кроз коју се пробијала непрегледна колона возила. Уз пут, Срби су каменовани на поједним мјестима – бјеше то поздрав “за сретан” пут бивших комшија и ратних противника, који за три и по године рата нису успјели да заузму ни педаљ српских општина. Припадници IFOR-а мирно су са стране посматрали егзодус. На путу за Хан Пијесак тих дана виђен је дирљив призор – запрежна кола натоварена најнеопходнијим стварима за почетак новог живота уз видно истакнуту српска тробојку, икону и кандило.

Сваки сарајевски Србин из избјегличке колоне и данас, 28 година од преживљене голготе, носи своју муку, очај, сјету и завичај у очима, као сјећања и успомене. Да су могли, у мјесто будућег живота, а већина њих тада нису знали ни куда иду и гдје ће да се скрасе, најрадије би понијели све – куће и станове, ваздух, шуму, сарајевска брда. Када препричавају ратне доживљаје, сарајевски Срби често градирају преживљене недаће.

Најчешће кажу да су послије посљедње офанзиве на њихове војне положаје и насеља, од средине јуна до средине јула 1995, били увјерени да им се ништа горе не може догодити. Два мјесеца касније, промијенили су мишљење када су прегрмјели NATO бомбардовање. Ипак, од свега тога, тврде, најтеже је било преживјети егзодус. Предсједник Србије и вођа српске делегације на преговорима у Дејтону Слободан Милошевић прихватио је рјешење према ком су су све српске сарајевске општине припале Федерацији БиХ, мада се томе противила делегација Републике Српске.

Прије рата, по попису из 1991. године, у Сарајеву је живјело 157.000 Срба.

Аутор: Бранислав Рибар

Коментари 10
  • Generic placeholder image
    Ja 25.02.2025. 11:44
    Bila sam u Ilijasu i nikakav teror ne bi bio nad Srbima ni da su ostali. Samo srpska propaganda je tada istjerala Srbe iz Ilijasa Vogošće, Ilidže....
  • Generic placeholder image
    DeSa 21.02.2025. 13:51
    Izasli zbog toga sto su vjerovatno imali povjerenje u dobre bošnjane...
    Uglavnom, da se nije izaslo sigurno bi došlo do novih sukoba, pa godinama nakon rata je svaka kuca bila kao oklopni transporter, naoruzana... a drugu stvar koju dobri bosnjani presucujunje zapravo zahtjev alije gdje se trazi od MZ da Srbi izadju iz Sarajeva o cemu je govorio i Karl Bildt, da je pravde i po vojnički istocna strana Miljacke nama, zapadna njima i to bi bilo pravedno... ali dobro, pravda kroz vijekove nije bila na Srpskoj strani... P.S. A dobri Srbi im prodaju stambene jedinice, i dobri bosnjani se ugodno osjecaju medju dobrim Srbima... Niko ih ne dira...
  • Generic placeholder image
    Ime: 21.02.2024. 16:04
    Spakovali se i sami otišli, ponjeli sve od eksera do leševa. Ne serite mitomani
  • Generic placeholder image
    Србин 22.02.2023. 18:04
    @Leo, браво за коментар, краљу!
  • Generic placeholder image
    Voxpopuli 22.02.2023. 17:37
    To su bile kolone i kolone,po snijegu i hladnoci,koliko je samo boraca preneseno na vojnicko spomen groblje na Sokocu.Placena je velika cijena.A sad kupuju stanove po Lukavici.
  • Generic placeholder image
    Crni RS 22.02.2023. 11:24
    Ovo je nasa cijena koju smo platili mi is Sarajava koji smo iselili te 96 da bi nastala i opstala Republika Srpska...jeste visoka i previsoka zato sto nas izdadose smradovi poput Milosevica ali naseg Crnogorca Radovana Karadzica kome je fotelja bila draza od borbe i slobode Srpskog naroda.
  • Generic placeholder image
    Soko 22.02.2023. 05:59
    Leo, svaka čast na komentaru...
  • Generic placeholder image
    Leo 21.02.2023. 21:32
    Jos kad se onomad i to na ovoj stranici sjecaju i "borbe" za logoraše koju je vodio čuveni Slavuj,a nakon što je u bjeloj košulji sjeo u sigurnu stolicu...kud će bolje.Vodeci se ovom praksom,kroz desetak godina će Bajazit biti na ikoni SPC jer je "bio borac" za srpstvo...Sad kad se bolje sagleda stanje stvari,ti koji su pošli si bili ovce koje je crnogorski čoban vodao,a sada prepustio rimokatolickom izaslaniku.Halo,pokupiti se sa ognjišta koje si odbranio..pa sto ne odoše 92 odatle..Vjerovatno su mnogi išli sa tri prsta dignuta i kad su posli...Najgore je što su taj svoj gen bjezanja na taj način razmnožili na ovdašnje potomke...Strahota
  • Generic placeholder image
    Iseljeni sarajlija 27.02.2021. 03:24
    Bravo, neznani junače! Upravo i jeste tako. Zato nam je svima ovako dobro. Zato što o egzodusu pričaju oni koji u ratu guzice nisu pomjerili dalje od svog kreveta, što o junaštvima pričaju ratni dezerteri, što o poštenju pričaju teški kriminalci. Što danas u zajedničkim institucijama u ime Srba rade čobani koji su unazad pet generacija čuvali ovce, a sarajevski Srbi i srpska sarajevska intelektualna elita i njihovi potomci trunu u tuđini kao vječiti stranci i prokletnici.
  • Generic placeholder image
    Neznani junak 24.02.2021. 12:06
    Mene niko nije zvao, izgleda da o egzodusu pricaju ljudi koji su ostali na svojim ognjistima...
Повезане вијести
Егзодус сарајевских Срба раван косовском миту Егзодус сарајевских Срба раван косовском миту
Историјски час – прича о сарајевској голготи и немјерљивој цијени коју су платили сарајевски Срби Историјски час – прича о сарајевској голготи и немјерљивој цијени коју су платили сарајевс...
Почела духовна академија поводом 29 година од егзодуса сарајевских Срба Почела духовна академија поводом 29 година од егзодуса сарајевских Срба
Најчитаније
  • Обичаји и вјеровања на Благовијести
    14h 42m
    0
  • Сара Тошић из Сокоца, финалисткиња избора Мис БиХ за Мис свијета, поносна на своје коријене
    6h 52m
    1
  • Нестао бањалучки фотограф Младен Поповић
    15h 8m
    0
  • Ухапшена због посједовања више врста опојних дрога
    12h 51m
    2
  • Познат степен повреда ловца кога је напао медвјед на подручју Игришта
    11h 1m
    2