Данас се у САД одржавају међуизбори

08.11.2022. 10:46
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Данас се у САД одржавају међуизбори. Бирају се чланови оба дома америчког Конгреса, гувернери и локалне власти.

На располагању је трећина мјеста у америчком Сенату и свих 435 места у Представничком дому САД. Резултат је и даље неизвјестан, наводи "Њујорк тајмс" у својој анализи уочи данашњег гласања. Како наводе, "скоро све је могуће на међуизборима", који имају велики значај и у међународној арени обзиром да од њиховог исхода зависи даљи ток америчке спољне политике и њена подршка Украјини. Које су опције на столу?

У Сенату, постоји велика шанса да ствари остану баш какве јесу, а анкете показују да ће бити напето на гласању у Џорџији, Пенсиванији, Невади, Аризони, па чак и у Њу Хемпширу. Уз мало среће, било која страна би могла да освоји већину.

Слична је ситуацију и у Представничком дому. Док су републиканци очигледно фаворизовани да освоје овај дом, на крају исход може да буду и другачији. Изборна трка је готово изједначена, па би тас могао да превагне на било коју страну.

Како пише Њујорк тајмс, постоји и могућност изненађујућих исхода: истински републикански преокрет или демократско задржавање Конгреса. Анкете су и раније биле погрешне, јер бирачи ипак имају посљедњу ријеч, преноси Њујорк тајмс.

Ево прегледа шта би могло да се догоди, како би могло да се догоди, зашто је толико тога могуће и које знакове треба пратити у изборној ноћи.

Сценарио 1: Јасна победа републиканаца

Са пет критичних трка у Сенату и десетинама истих у Представничком дому, републиканци би могли да добију контролу над Сенатом и велики добитак у Представничком дому.

Избори су и даље веома неизвјесни. Можда ће и даље бити потребни дани да се добију коначни резултати. У скоро свакој критичној трци, посљедње анкете Тајмса показују да би гласачи више вољели репубиканску контролу над Конгресом и да нису одобравали учинак предсједника Џоа Бајдена, али су демократе често имале предност на том положају или су републиканци имали непопуларног кандидата.

Али републиканци би брзо могли да произведу сјајну ноћ чак и ако мали дио гласача прогута своје сумње у вези са непопуларним кандидатима или одбаци своје симпатије према дугогогишњим демократским званичницима.

Један битан фактор је увијек излазност. За републиканце би било довољно да остваре само неколико додатних побједа.

Можда ће проћи много времена прије него што јасан успјех републиканаца постане извјестан. Можда ће проћи дани прије него што се ријеше критични избори у Пенсилванији, Аризони и Невади. Џорџија би могла да потраје до децембра, ако ниједан кандидат не испуни 50 одсто који су неопходни да би се избјегао други круг.

Међутим, у појединим државама јасни знаци побједе би могли да постану очигледни још у уторак увече.

Републиканци би брзо забиљежили побједе у Северној Каролини, Флориди и Охају. Њу Хемпшир је неизвјестан, чак иако га демократе добију на крају. Висконсин би могао да падне у руке републиканаца већ у уторак увече. Шансе демократа да се одрже у кључним државама би тада већ почеле да блиједе.

Сценарио 2: Осјећај побједе за демократе

Демократе се држе већине од пет посланика више у Представничком дому, али ако добију неколико неочекиваних побједа, ноћ би ипак могла да им прође лијепо, чак иако на републиканци буду заузели Представнички дом.

Можда би то чак и био осјећај побједе за демократе, с обзиром да су анкете последњих недјеља више ишле у корист републиканаца.

Овај осјећај побједе би се свео на држање контроле над Сенатом. Да би задржала комору, странка ће морати да победи у три од четири критичне трке: Пенсилванија, Џорџија, Аризона и Невада.

Демократе би почеле да се осјећају много боље, када би могле да додају и неколико побједа за "добро расположење", попут побједе над републиканским кандидатима за гувернера у Пенсивалнији и Аризони за "заустављање крађе“ или побједа за права на абортус у Мичигену.

Демократски пут до прихватљиве ноћи рачуна на гласаче који ће подржати кандидата којег познају и који им се највише свиђа, чак и када им се не свиђа идеја да демократе контролише Сенат.

Постоји шанса да ниједна од кључни трка за Сенат неће бити разјашњена у изборној ноћи. Демократе ће бити оптимистичне ако успију да у уторак да остваре добар резултат у Охају, Висконсину и Сјеверној Каролини, као и ако одрже кључне трке на источној обали.

Могли би чак да буду узбуђени ако Марк Кели оствари велику предност на гласању путем поштем у Аризони.

Сценарио 3: Републиканско клизиште

Ако анкете поново потцијене републиканце, разултат овогодишњих међуизбора неће изгледати као републиканско клизиште – већ ће то и постати.

Избори "црвеног таласа“ не би били изнађење, нити би то било тешко објаснити. С обзиром да републиканци у анкетама остварају велики напредак, није потребна машта да би се остварило вођство.

Примамљиво је помислити да одлучујућа победа републиканаца није могућа у тако поларизованој земљи, посебно зашто што су демократе освојиле националне гласове на седам од посљедњих осам предсједничких избора. Али само прошлог новембра, репуликанци су победили у трци за гувенера Вирџиније за два одсто.

"Црвени талас" не захтева нужно да анкете буду систематски пристрасне на исти начин као прије двије године, иако се то врло лако може десити. Можда ће неодлучни бирачи да одлуче да свој глас искористе као провјеру странке председника или би можда могла да се забиљежи неочекивана изласност републиканаца док би млади, Афроамериканци и Латиноамеричканци могли да остану код куће у већем броју него 2018. године.

Ако крене републиканско клизиште у уторак, знаци ће бити очекигледни од самог почетка.

Не само да би сенатор Марк Рубио и гувернер Рон Де Сантис остварили побједе на Флориди, већ би променили и кључне дистрикте на сјеверу у Вирџинији и Северној Каролини али би напредовали и даље на плаву територију. У овом сценарију Хершел Вокер би имао шансу да добије побједу у првом кругу у Џорџији, а побједа републиканаца у трци за сенат у Њу Хемпширу би закључила договор.

Сценарио 4: Демократско изнанађење

Изненађујућа ноћ за демократе задржавање Представничког дома и Сената – је мало вјероватна. С озбиром на то да су анкете усмјерене ка републиканцима, овај резултат је тешко замислити.

Демократе и даље остају конкурентне у трци за Сенат и могу да узму државе Висконсин, Охајо и Сјеверну Каролину, чак и ако су републиканци очигледни фаворити.

Из било какве историјске перспективе би било тешко објснити да су демократе успјеле да одрже оба дома Конгреса. Ниједан предсједник са рејтингом мањим од 50 одсто није видио да је његова партија добила међуизборе у Представничком дому.

Али тај сценарио није немогућ. Многи бирачи сматрају да је демократија угрожена. Други су бијесни због одлуке Врховног суда да поништи одлуку у случају "Роу против Вејда", а која се тиче права на абортус.

Чак и они бирачи који су незадовољни Бајденом би могли да гласају за демократе јер немају другог избора осим да гласају против републиканаца.

Ако срећа у уторак буде на страни демократа они ће већ исте вечери освојити Сјеверну Каролину, Висконсин и Охајо, преноси Нова.

Коментари 0
Повезане вијести
Доминантно мишљење: Срби сматрају да се ЕУ и САД нису искупиле за бомбардовање СРЈ Доминантно мишљење: Срби сматрају да се ЕУ и САД нису искупиле за бомбардовање СРЈ
Шта се спрема у другом Трамповом мандату? Шта се спрема у другом Трамповом мандату?
"Полимаркет": Трампу 62 одсто шанси, а Херисовој 38 "Полимаркет": Трампу 62 одсто шанси, а Херисовој 38
Најчитаније
  • Манастир Веселиње и Гламочки новомученици (ВИДЕО)
    14h 4m
    0
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    6h 21m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    4h 45m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    3h 37m
    0
  • Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона
    14h 17m
    0