Аграрни фонд Источно Сарајево са Пољопривредним и Електротехничким факултетом Универзитета у овом граду учествује у финансирању пилот-пројекта дигитализације у пољопривредној производњи, што ће произвођачима омогућити лакше праћење услова у пластеничкој производњи, изјавила је Срни директор Фонда Ивана Новаковић.
-Пластеничка производња, због могућности ранијег пласмана поврћа на тржиште и организовања два или три циклуса производње у току године, заузима све значајније мјесто у пољопривредној производњи на територији Источног Сарајева- истакла је Новаковићева.
Она је нагласила да се повећавају и површине под бобичастим и јагодичастим воћем због добре могућности пласмана ове врсте воћа, као и релативно добре откупне цијене.
Новаковићева је напоменула да је Аграрни фонд у априлу и мају расписао јавни позив за додјелу сјеменских пакета и пакета садног материјала за пластеничку производњу, а овим програмом било је обухваћено око 200 домаћинстава са територије града.
Она је рекла да су Соколац и Пале општине у којима је највише заступљена сточарска производња.
Према њеним ријечима, у посљедње вријеме све је више произвођача који прате нове технологије у различитим областима пољопривредне производње.
Буџет Аграрног фонда за ову годину планиран је у износу од 200.000 КМ, с тим да је ребалансом предвиђено повећање за 40.000 КМ.
-Тешко је рећи да је могуће равномјерно распоредити средства на свих шест општина, јер се пољопривредни произвођачи баве различитим врстама производње због разлика у агроеколошким условима. Ми се трудимо да кроз наше јавне позиве буду обухваћене све гране пољопривредне производње- навела је Новаковићева.
Новаковићева истиче да на подручју града има око 160 комерцијалних и 760 некомерцијалних регистрованих пољопривредних газдинстава, те да има знатан број произвођача који се баве пољопривредном производњом, али нису регистровани.
-У сарадњи са градским одјељењем за привреду и начелницима привреде општинских одјељења договорено је да се крене у евидентирање пољопривредних произвођача са територије града- рекла је Новаковићева.
Она је додала да је до сада евидентирнао више од 100 произвођача са територије општине Источна Илиџа, а од наредне седмице се креће са евидентирањем произвођача са територије општина Пале и Источно Ново Сарајево.
-До краја године планирано је да имамо јединствену базу података свих пољопривредних произвођача са територије града која ће бити на располагању и општинским одјељењима за привреду како би средства која су планирана у оквиру њихових буџета била што квалитетније искориштена- истакла је Новаковићева.
Она је напоменула да ће у наредном периоду средства која су планирана ребалансом буџета града Источно Сарајево бити додијељена пољопривредним произвођачима са територије града кроз јавни позив у којем ће бити дефинисани услови додјеле као и намјене тих средстава.
Активности Аграрног фонда током прошле године су биле ограничене због пандемије вируса корона, истиче Новаковићева, али напомиње да су успоставили добру сарадњу са општинама, Министарством пољопривреде и Пољопривредним факултетом, као и задругама и удружењима са територије града.
-Путем Аграрног фонда, до сада је пољопривредним произвођачима додијељено око 100.000 КМ кроз различите видове помоћи- истакла је Новаковићева.
Аграрни фонд је у оквиру буџета у 2020. години издвојио одређена средства за санирање штете настале као посљедице вируса корона, па је тако у сарадњи са "Пијацом" са Пала субвенционисао цијену закупа тезги за пољопривредне произвођаче, а помогли су и индивидуалним произвођачима који су се обратили захтјевом.
Новаковићева је најавила да су у наредном периоду планиране едукације из различитих области о којима ће пољопривредни произвођачи бити благовремено обавијештени.