Планови да се мумија фараона Тутанкамона пребаци из гробнице у Луксору у нови музеј у пријестоници Каиру, покренули су страховања да би тај чин могао да покрене легендарну "клетву фараона".
Египатски фараон Тутанкамон сахрањен је у Долини краљева прије око 3.000 година, а енигма око његовог живота, као и смрти, и даље распирује машту јавности.
Тутанкамон је преузео трон са само девет година, а исто толико је и владао, од 1333. до 1323. године прије нове ере. Велики египатски музеј у Каиру, иначе, требало би да буде завршен до краја године, а његов "драгуљ" ће управо бити Тутанкамон и сва његова блага, међу којима је и његова посмртна маска начињена од 11 килограма злата која се сматра врхунцем умијећа древних мајстора.
Смрт Тутанкамона је и даље обавијена велом тајне. Египтолози још нису одгонетнули од чега је заправо преминуо.
Неки вјерују да је убијен, а други да је умро од посљедица инфекције која је букнула након што је поломио ногу.
Чувена је и Тутанкамонов клетва пошто су наводно, након откривања гробнице 1922. године, неки археолози који су у томе учествовали умрли од посљедица болести или у "чудним несрећама".
Наиме, према легенди, Тутанкамон је бацио клетву која ће стићи све оне који ремете његов спокој.
Шеф одјељења за археологију у Великом египатском музеју Тајеб Абас истиче да је Тутанканом био заиста важна личност.
- Оно што је, такође, важно о фараону јесте да су његов живот и смрт и даље обавијени велом мистерије. Због тога су људи добрим дијелом фасцинирани Тутанкамоном -казао је Абас, преноси "Спутњик".