ЕУФОР-у се ближи крај

07.06.2021. 11:16
0
ИЗВОР: nezavisne.com

- Европска унија близу је одлуке да ли ће наставити војну мисију ЕУФОР-а у БиХ, као и да ли ће и на који начин наставити своје војно присуство у земљи.

Наиме, "Независне новине" су крајем прошле године писале да је Европски савјет у закључцима у вези с овом европском војном мисијом закључио да до љета очекује одлуку о њеној будућности.

- Савјет с радошћу очекује наредни стратешки преглед најкасније до средине 2021. године као базу за разговор о будућим задацима ЕУФОР-а, начину на који ће се операција даље кретати, а све то имајући у виду потребу за подршком напретку БиХ у европским интеграцијама и узимајући у обзир безбједносну ситуацију на терену - наглашено је у закључку.

Фарис Кочан, истраживач на Факултету политичких наука у Љубљани, сматра да је можда дошло вријеме или за крај, или за редефиницију улоге ЕУФОР-а.

- За ову мисију више не видим суштинску улогу јер физичких сукоба вјероватно неће никад више бити, а и реформа Оружаних снага БиХ је одавно спроведена. Мислим да је само питање времена кад ће ЕУ одлучити да новац који даје за ЕУФОР радије преусмјери у неке пројекте - рекао је Кочан за "Независне новине".

Током јучерашњег дана нисмо успјели добити информацију докле се стигло с овим документом и када би он могао бити завршен, а могуће је да је то из разлога што се ради о тајном документу који у оригиналној форми неће бити објављен. Посљедња два прегледа обављена су 2017. и 2019. године, а у њима није било значајнијих измјена мандата и мисије.

Мандат мисије ЕУФОР-а "Алтеа", иначе, има двије компоненте: извршну и неизвршну. Извршна компонента обавља се под мандатом Савјета безбједности УН-а, и крајем сваке године Савјет безбједности одлучује о томе хоће ли продужити мандат мисије. Русија је сваки пут до сада подржавала продужење мандата, али се противила да у извршни мандат ЕУФОР-а буде укључено било шта што је везано за НАТО. Обје мисије које су претходиле ЕУФОР-у, и ИФОР и СФОР, биле су мисије под окриљем НАТО-а. ЕУ је договорила са САД, кроз процес "Берлин плус" уз иницијативу Њемачке, да ЕУ 2004. преузме од НАТО-а војну мисију у БиХ, и отад она функционише с неизмијењеним мандатом, осим што је периодично долазило до смањења броја војника на терену.

Биће посебно занимљиво пратити став Русије када Кристијан Шмит, нови наредни високи представник, у новембру буде Савјету безбједности подносио први извјештај, уколико до тада мандат ЕУФОР-а не буде измијењен.

Мисија "Алтеа" ЕУФОР-а има три основна циља, од којих се први односи на подршку и тренирање Оружаних снага БиХ, како би се приближила стандардима НАТО-а. Други циљ односи се на поштовање војних анекса Дејтонског споразума, односно на дио који се тиче наоружања и војних формација у БиХ и региону. Трећи циљ је подршка ОХР-у за испуњавање своје мисије у складу с Дејтонским споразумом, као и Процесом стабилизације и придруживања. Високи представник је у вријеме када је успостављена мисија ЕУФОР-а имао и улогу специјалног представника ЕУ у БиХ, али је тај посао прије већ више од 10 година преузела Делегација ЕУ, чији је шеф уједно и специјални представник ЕУ за БиХ. ЕУ је, посебно на инсистирање Њемачке, прије десетак година одлучила да уз одобрење Савјета безбједности УН-а дио који се односи на специјалног представника пребаци на Делегацију ЕУ.

Коментари 0
Повезане вијести
Војни авион сатима лети изнад БиХ Војни авион сатима лети изнад БиХ
Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике
Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе? Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе?
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    7h 47m
    8
  • Хрватска усвојила закон о уклањању српских споменика
    20h 27m
    4
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    3h 54m
    0
  • Божовић угостио ученике из Краснодара
    23h 4m
    0
  • Навршиле се 33 године од убиства српских полицајаца
    7h 21m
    4