Годишњица Невесињске пушке: Жеља за слободом може више него било какво оружје

06.07.2025. 12:57
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Завјет и жеља за слободом може више него било какво оружје, поручено је током свечане академије поводом "150 година Невесињске пушке", који означава једну од најзначајнијих догађаја у историји српског народа и моменат када су херцеговачки великаши одлучили да устану против турског зулума и тешког положаја српског народа под отоманском империјом.

Пушка која је у Крековима код Невесиња, тог 9. јула 1875. године, означила почетак устанка, отворила је врата устаницима широм Европе и Балкана у борби за слободу и државотворност.

Миленко Авдаловић, начелник општине Невесиње, рекао је да је пламен слободе изнад Крекова пробудио цијели Балкан.

- Недостатак јединствене команде, недостатак муниције, дипломатски проблеми били су разлог слома устанка. Али је он имао немјерљив допринос за уставно-правно и државно утемељење Србије и Црне Горе. Гинули су Невесињци и Херцвеговци не само у Невесињској пушци већ и за Петровиће, Обреновиће, Карађорђевиће, ишло су преко Албаније. Гинулу су у Другом свјетском рату, па онда 1992, када је сва херцеговина стала под једну команду. Слобода јесте била скупа али наш народ овдје никад није имао оволики степен права као сада. Невесиње и њени грађани се сјећају историје и оних који се је стварали, али ми морамо гледати у будућност - поручио је Авдаловић.

Истакао је да је ситуација на међународном плану данас слична као и те 1875.

- Велике силе уцјењују мале - навео је Авдаловић.

Његова светост патријарх српски Порфирије поручио је да Невесињска пушка није била пушка освете и мржње, већ вапај и хитац српског народа у просторе слободе и достојанства.

- Невесињска пушка није само одјек, већ је продужетак Лазаревог косовског завета који је у исто време и нови завет - рекао је патријарх.

Његова светост је указао да српски народ има вјере откад зна за себе, али не у било шта, у непознате силе које управљају свијетом, већ у једног Господа.

- Онако како верујемо нека нам буде. Како будемо праштали једни другима, Бог ће опростити нама - поручио је патријарх Порфирије, који је претходно служио свету архијерејску литургију.

Његово високопреостештенство митрополит црногорско-приморски Јоаникије казао је да је Невесињска пушка у српском народу пробудила наду у ослобођење и обнову државе Немањића.

- Били су једнодушни и једномислени, нису имали наоружање као турска сила, али су имали срце, спремност и наду да ће њихова борба донијети слободу и уједињење српског народа, који иако расцјепкан и разједињен од Косовског боја, није престајао да буде државтворан народ - нагласио је владика Јоаникије.

Андрија Мандић, предсједник Скупштине Црне Горе, навео је да искра отпора упаљена 1875, није угашена до данашњег дана.

- То је био темељ слободе за све балканске народе. Борили су се за право на живот у слободу - рекао је Мандић.

Ђуро Мацут, предсједник Владе Србије, нагласио је да је српски народ кроз вијекове тражио слободу.

- У јуначкој Херцеговини пламен за слободом никада није угашен. Овај устанак је скренуо пажњу читавог света. Невесињска пушка дигла је на буну цео Балкан. Невесињска пушка и Берлински конгрес представљају полазну и завршну тачку за признање једног народа. Али уместо мира, тада су нове одлуке радиле заоштравање односа међу народима. Слично се дешава и данас, многи никако да науче оно што је тада требало да се донесе - рекао је Мацут.

Подсјетимо, прва Невесињска пушка био је устанак подигнут у мјесту Крекови код Невесиња 9. јула 1875. године против отоманске власти и убрзо се проширио на цијелу БиХ, уз подршку Србије и Црне Горе. Довела је до српско-турског рата, који је окончан Берлинским конгресом 1878. године, на којем су Србија и Црна Гора добиле независност и територијално проширење, док је Аустро-Угарска на 30 година окупирала БиХ.

Друга Невесињска пушка (Улошки устанак), избила је у јануару 1882. године нападом устаника на аустроугарску жандармеријску станицу у Улогу због доношења такозваног Војног закона о обавезном служењу војске младића из БиХ.

Трећа Невесињска антифашистичка пушка представља оружани отпор усташама 3. јуна 1941. године у селу Дрежањ, након масакра 27 људи у селу Удрежње код Невесиња.

Коментари 0
Повезане вијести
Патријарх Порфирије: Српски народ да чува православну веру и живи са њом Патријарх Порфирије: Српски народ да чува православну веру и живи са њом
У недјељу централно обиљежавање 150 година од Невесињске пушке У недјељу централно обиљежавање 150 година од Невесињске пушке
Кад загрми Невесињска пушка Кад загрми Невесињска пушка
Најчитаније
  • Када је планирано отварање Лидлових продавница у БиХ?
    9h 32m
    0
  • Романијска Лазарица – права небесница
    11h 0m
    0
  • Соколац: Ватрогасци угасили два пожара
    23h 56m
    0
  • Свеепархијски сабор у спомен на свештеномученике дабробосанске 19. јула у Биљешеву код Какња
    10h 50m
    0
  • Исповијести Српкињa силовaних у Сaрaјеву (5) - Ћелини људи извршили покољ Срба у Пофалићима
    9h 41m
    0