Кафане у Српској почињу да раде и сви ће морати да поштују ова правила

10.05.2020. 22:21
1
ИЗВОР: srpskainfo

С обзиром на то да ће од сутра у Српској са радом кренути и ресторани, кафићи, роштиљнице, Институт за јавно здравство Републике Српске издао је препоруке које се односе на спровођење мјера приликом пружања услуга у угоститељским објектима.

Организација рада угоститељских објеката у затвореном простору и на отвореном (баште).

Послодавци требају поштовати ​​добре хигијенске праксе и већ утврђене стандарде који се примјењују на њихово подручје рада (хигијена руку и респираторна хигијена, досљедно ношење заштитне маске и одржавање удаљености од најмање 1,5 до два метра, те избјегавање непотребног блиског контакта с људима ). Неопходно је да воде евиденцију о поштовању препорука и о здравственом стању запослених на лицу мјеста за сваки радни дан.

Улазни и радни простор

Захтјеви за реорганизацију простора:

– На улазу у објекат неопходно је поставити јасне и видљиве поруке у вези са личном заштитном опремом и начином поступања у објекту и поштовању растојања физичке дистанце.

– За све запосленике и посјетиоце неопходно је поставити информације о начину провођења личне хигијене и осигурати приступ топлој води, сапуну и осигурати доступност дозатора за дезинфекцију руку, на више мјеста у простору.

– На улазу, на  пултовима за плаћање услуга, у радном простору, у предулазу или на излазу из тоалета нужно је на располагање ставити дозаторе са дезинфекционим средством (на бази алкохола у концентрацији не мањој од 70 %).

– Сједећа мјеста у простору објекта распоредити тако да је омогућена физичка удаљеност од 1,5 до два метра између особа које сједе за различитим столовима.

– За једним столом дозвољено је да сједе највише три особе (размак не мањи од једног метра).

– Забрањено је да се гости задржавају за шанком.

– У објекту је пожељно извршити означавање кретања посјетиоца објекта, тако да се избјегне укрштање њиховог кретања.

– Пиће и храну треба платити на мјесту које је одвојено од мјеста за издавање/преузимања наруџбе: једна особа преузима наруџбу и наплаћује, а друга издаје наручено. Уколико то није могуће организовати, запослени морају обавезно између наплате и издавања наруџбе опрати или дезинфиковати руке и дезинфиковати пулт на коме се врши истовремено наплата и издавање наруџбе.

– Конобар може наплатити рачун и док гост сједи за столом.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Srka 13.05.2020. 18:28
    To nemoze izvesti ni u crtanim fimovima
Повезане вијести
Српска богатија за 20 беба Српска богатија за 20 беба
Удружење родитеља дјеце обољеле од малигних болести „Искра“ добитник Плакете „Сестре Гајић“ Удружење родитеља дјеце обољеле од малигних болести „Искра“ добитник Плакете „Сестре Гајић“
Српска богатија за 26 беба Српска богатија за 26 беба
Најчитаније
  • Сјећање на мајора Вука Чвору: Десет година од смрти
    5m
    13
  • Годишњица НАТО бомбардовања Сурдулице - погинуло 20 цивила, од тога 12 дјеце
    8h 59m
    0
  • Пронађена бомба тешка 250 килограма
    21h 18m
    0
  • Радно вријеме за републичке празнике у општини Пале
    7h 32m
    0
  • Ђајић напустио СНСД-е
    6h 33m
    0