Какав одбрамбени споразум кују Косово, Албанија и Хрватска и због чега је Београд нервозан?

22.03.2025. 21:13
12
ИЗВОР: danas.rs

Декларација о сарадњи Хрватске, Косова и Албаније у области одбране представља потпуно нови мултилатерални оквир унутар регионалних односа.

Заједничка декларација обавезује Хрватску да ће пружити подршку еуроатлантским интеграцијама Косова и Албаније при чему је главна ставка декларације повећање сарадње у области војне индустрије.

Према ријечима министра одбране Републике Хрватске, Ивана Анушића, у првом реду би се практична примјена требала односити на побољшавање сарадње у области одбрамбене индустрије, пише Кликс.

- С циљем даље изградње обрамбене сарадње, желимо подијелити наша знања и искуства с партнерима те ојачати и сарадњу војних индустрија наших земаља - рекао је министар Анушић.

Усвајање ове заједничке декларације долази у тренутку када свака од три државе покреће програм наоружавања и модернизације оружаних снага. Оно што је сугестивно јесу билатерални одбрамбени споразуми сваке од ове три држава с Турском.

Кад у Хрватску крајем ове године пристигну набављене беспилотне летјелице Бајрактар, све три државе ће бити корисници ове беспилотне летмелице. За Косово је војна помоћ Турске од пресудног значаја за развој и модернизацију Косовских снага безбједности.

Међутим, то није једина област у којој се остварује могућност сарадње између Хрватске, Албаније и Косова с обзиром на договорене аранжмане о отварању фабрика муниције и граната. У овом процесу Хрватска је такође посљедња иако би њена потенцијална билатерална сарадња са Турском у набавци три ратна брода могла бити рекордна у регији.

Хрватска настоји одржати стабилне и врло конкретне односе са Албанијом и Косовом при чему су односи са званичном Тираном због чланства у НАТО-у значајно институционалнији. У домену одбрамбене индустрије треба истаћи да су косовска и албанска полиција наоружане хрватским јуришним пушкама VHS-2 али и да се та сарадња планира тек проширити. Стратешки интерес Загреба, Приштине и Тиране јесте освојити производњу линије стрељачке и артиљеријске муниције што је на хрватском примјеру вишедеценијски процес.

На политичком плану постоји снажна подршка косовској независности из Загреба који по овом питању има исти став и код предсједника Зорана Милановића и премијера Андреја Пленковића. Са 160 припадника Хрватске војске у саставу КФОР-а (Kosovo Forces), званични Загреб само потврђује своју приврженост сарадњи са Албанијом и Косовом.

Нервоза у Београду

Из Београда на овакво утврђивање добрих односа како економских, политичких па и безбједносних, гледају са значајном дозом незадовољства. Тако је на потписивање ове декларације реаговао бивши српски премијер Милош Вучевић постављајући питање потребе да се двије чланице НАТО-а удружују са „непризнатим институцијама“ алудирајући на државу Косово.

- У чему лежи интерес две чланице НАТО-а да ступају у војну сарадњу са непризнатим институцијама које су нелегално формиране на делу српске територије? И због чега том и таквом савезу сада треба да се придружи још једна чланица НАТО-а - написао је Вучевић.

На овакве тезе и ставове реаговао је и хрватски министар одбране Иван Анушић који је подцртао да је Република Хрватска независна и суверена држава која ће сама одлучивати с ким жели потписати декларацију или војни савез.

- Прошло је вријеме када је Хрватска питала Београд што смије и како треба радити и то се више никада неће поновити. Већ 35 година смо самостална држава, прошли смо пет година агресије и политике која је заступала такав наратив. Хрватска ће потписивати декларације с ким жели, а сарадња с Албанијом и Косовом усмјерена је на размјену знања, сарадњу војних индустрија, потпору евроатлантском путу Албаније и Косова - рекао је Анушић.

Као додатно уље на ватру Србији, која је већ „кристила“ овај савез у „савез из 1941.“, јесу и отворена врата Бугарској да приступи, чиме би се овим савезом Србија несумњиво почела осјећати додатно угроженом.

Шта доноси овај савез?

Коначно, користи од оваквог модела регионалне одбрамбене сарадње су вишезначне при чему Хрватска може највише капитализовати. За разлику од Косова и Албаније, хрватска одбрамбена индустрија нуди могућности ремонта хеликоптера, оклопних возила од транспортера до тенкова, ремонт или изградњу ратних бродова као и широку палету стрељачког наоружања.

Албанији је овај вид одбрамбене сарадње врло потребан због процеса реформе одбрамбене индустрије који су започели средином 2024. године. Војна индустрија у Албанији је годинама била занемарена и ослоњена на одржавање совјетске технике при чему је најновија производна линија оклопних возила Shota дашак нове индустрије. У том погледу би хрватска искуства била од круцијалног значаја у области развоја оклопних возила.

За Косово је ова декларација један додатни вид међународног признања које се у Приштини разматра као сигурносна гаранција кроз учешће Хрватске у мисији КФОР-а и ЕУЛЕКС-а.

Међутим, чини се да је Хрватска одлучила да на стратешком плану слиједи политику Косова у области војне сарадње са Републиком Турском, која је спремна да на Балкану утврди своју позицију али и тргује са свима за које Анкара процијени да не угрожавају њене регионалне и стратешке интересе.

Коментари 12
  • Generic placeholder image
    Анонимно 24.03.2025. 20:59
    ЗНАЈУ ДУШМАНИ И КРВОЛОЦИ ДА СУ ПОЧИНИЛИ ЗЛОЧИН, ЗАТО СЕ УДРУЖУЈУ. СТИЋИ ЋЕ ИХ БОЖИЈА ПРАВДА УСКОРО!
  • Generic placeholder image
    DeSa 23.03.2025. 12:05
    Đe si kurde
  • Generic placeholder image
    Realista 23.03.2025. 11:54
    Đeste bosanci
  • Generic placeholder image
    DeSa 23.03.2025. 10:40
    Opustite se ljudi, zna Palestinac da su ga dugorocno ugasili 😁
  • Generic placeholder image
    Skijaš 23.03.2025. 10:28
    Nemoj samo ti o tome ko je ko i kakvo porijeklo ima! Lažna ti ''nacija'', izmišljen ti ''jezik'', falsifikovana ''istorija'' koju nikako da ispeglate a vjera tuđa. Srpski kralj Tvrtko, krunisan u manastiru Mileševa, ti se šepuri u Sarajevu a na starijim nišanima ćirilica. Nane po selima još farbaju jaja za Vaskrs a ljudi ne rade na Prokopov dan. I ti gnjido ljudska se usuđuješ da nekome pametuješ i da nekoga imenuješ. Šibe!!!
  • Generic placeholder image
    Realista 23.03.2025. 08:24
    Nisu svi srbi iz manjeg BIH entiteta državljani Srbije...ali su svi zajedno bosanci ili bosanski srbi.Tako vas svi zovu
  • Generic placeholder image
    Mladen 23.03.2025. 08:10
    Mozemo preci granicu sa dokumentima Srbije jer smo svi drzavljani Srbije - hm , zivimo u BiH a drzavljani Srbije, pa koja je to onda drzava?
  • Generic placeholder image
    Realista 23.03.2025. 07:12
    Jest...probaj preći granicu bez dokumenata Bosne i Hercegovine...jedino skelom ko vepar Stevandić
  • Generic placeholder image
    патриот 23.03.2025. 06:34
    Република Српска је држава.
  • Generic placeholder image
    Realista 23.03.2025. 05:19
    Na teritoriji manjeg BH entiteta možete otvoriti samo fabriku šarenih laži,spletki i obećanja i to pod patronatom Srbije i Orbana.
  • Generic placeholder image
    Anonimno 23.03.2025. 04:59
    Zato sto je Kosovo davno prodato I samo mozemo govoriti,,bilo nekad,,
  • Generic placeholder image
    DeSa 22.03.2025. 21:30
    Napraviti savez sa Mađarskom, Makedonijom, Rumunijom i Grčkom, mislim da je Grčka sigurno zainteresovana za takav vid saveza, otvoriti fabrike namjenskog naoruzanja na teritoriji Republike Srpske pod patronatom Srbije i Mađarske...
Повезане вијести
Знате ли ко је Маринос Рицудис? Знате ли ко је Маринос Рицудис?
Становници бивше Републике Српске Крајине и данас се боре за основна права Становници бивше Републике Српске Крајине и данас се боре за основна права
Годишњица страдања Милице Ракић Годишњица страдања Милице Ракић
Најчитаније
  • Срећно и Богом благословљено Христово васкрсење – Христос васкрсе!
    14h 19m
    3
  • Неђо Аврам из Калиновика - Прослава Васкрса некад и сад
    11h 26m
    0
  • Одлазак на литургије и духовна припрема најважнији дио Васкрса
    11h 33m
    1
  • Пукотине на клизишту на падинама Сарајева
    1h 46m
    0
  • Виолета је прва дјевојка у Српској која је почела да свира и пјева уз гусле, данас другима преноси знање
    23h 47m
    1