У Казнено-поправном заводу /КПЗ/ "Кула" Источно Сарајево посљедњих година је смањен број мушкараца који издржавају затворску казну, док је капацитет женског затворског одјељења у протекле три године попуњен близу 100 одсто, каже директор ове установе Вукашин Црњак.
Црњак је изјавио Срни да је ријеч о свим генерацијама жена, али да посебно забрињава све већи број у поодмаклој животној доби, између 50 и 65 година, са комплексним здравственим, психолошким и психијатријским проблемима.
-Прошле године смо почели да размишљамо о изради пројекта за проширење капацитета женског одјељења. Морамо бити спремни и за неке трендове који можда, у овом тренутку, не изгледају логични - наглашава Црњак.
Он каже да је, према статистици, око половине жена које издржавају затворску казну осуђено због убиства, а остале због кривичних дјела у области саобраћаја, трговине дроге, утаје пореза или других у области привредног криминала.
-Имамо и случајеве чедоморства - то су тешка кривична дјела обично учињена у стању смањене урачунљивости. Те затворенице третирамо као и све друге уз одређену подршку психолога и психијатра - навео је Црњак.
Према његовим ријечима, третман свих осталих затвореница је сличан, а оне имају специфичне захтјеве и потребе, посебно у вези са здравственим третманом.
Због тога је прије неколико година изграђено савремено одјељење женског затвора, што је Европска комисија оцијенила као значајан корак у извршењу кривичних санкција у БиХ.
Црњак истиче да је ово веома специфична казнено-поправна установа, у којој су
у различита одјељења смјештене различите категорије осуђених.
Установа има притворску јединицу, те посебна одјељења за издржавање казне затвора за мушкарце и жене, одјељење за малољетне осуђенике, као и и васпитно-поправни дом за малољетнице.
-Самим тим и организација и третман морају да буду различити - каже Црњак и додаје да третман мора да се састоји од низа различитих безбједносних, пенолошких, педагошких, андрагошких и других савремених мјера, техника и метода.
Он је објаснио да постоји сет кривичних дјела за која осуђена лица могу доћи у Источно Сарајево.
-Ми углавном немамо осуђенике на дуге казне и за тешка кривична дјела. Има изузетака зато што КПЗ у надлежности има једини женски затвор у Републици Српској, па све казне на које буду осуђене женска лица долазе овдје на издржавање - појаснио је Црњак.
Он је рекао да је у овој казнено-поправној установи све мање малољетних лица на издржавању затворске казне.
-Тренутно се због убиства на издржавању четворогодишње казне налази једно малољетно лице. Претпостављам да се судови радије опредјељују да изричу мјере, а не казне као најтежи облик санкције. Мислим да се казне затвора не изричу често због хуманизације односа према малољетним лицима, па посљедњих година имамо евидентно смањење малољетних осуђеника - каже Црњак.
За ресоцијализацију затворених брине 20 запослених свих профила, међу којима су психолози, педагози, социолози, социјални радници, психијатри и адекватна здравствена служба.
Црњак истиче да је процес ресоцијализације, који се састоји од васпитног рада, радног ангажовања, културно-просвјетних и спортских активности, те образовног и стручног усавршавања, до сада омогућио наставак нормалног живота значајном броју затвореника по одслужењу казне.
Он је рекао да је стање безбједности у овој установи на задовољавајућем нивоу - свакодневно се прати, анализира, процјењује.