Bosiljak je višegodišnja zeljasta biljka porijeklom iz Indije - ova moćna biljka puno je više od običnog začina, jer brojne su zdravstvene dobrobiti po ljudski organizam koje njegova konzumacija donosi sa sobom - riječ je o biljci nad biljakama.
Ime bosiljak dolazi od grčke riječi basileus, što znači kralj, budući da su ga još i stari Grci smatrali kraljem začina. U Indiji je bosiljak nakon lotusa najsvetija biljka te se vjeruje da štiti dušu i zato se koristi pri meditacijama. U Italiji je oduvijek bio simbol ljubavi, pa su ga Italijanke nosile kako bi privukle udvarače.
Idealan začin
Kao začin bosiljak daje ukus jelima, poboljšava varenje teške hrane i čuva je od kvarenja. Kulinari ga preporučuju kao dodatak jelima od krompira, kukuruza, karfiola i plavog patlidžana. U mediteranskoj kuhinji predstavlja sastavni dio sosova i preliva za jela s tjesteninom. Sušeni bosiljak ima jači ukus od svježeg, pa ga treba dodavati u variva i razna druga jela od povrća.
Tradicionalna medicina
Tradicionalna medicina takođe cijeni ljekovita svojstva bosiljka. Koristi se protiv kašlja, bubrežnih bolesti, glavobolje i depresije. Sok od lišća koristi se protiv prehlada, upale ušiju i bubne opne, ali i kao okrepljujuće sredstvo. Djelotvoran je i kod upala mokraćnih puteva, za uklanjanje nesanice i ublažavanje nervoze, podsticanje apetita.
Čaj od bosiljka svakako bi trebalo da piju dojilje, jer pospješuje stvaranje mlijeka. Sprema se tako što se listovi osušene biljke preliju ključalom vodom i ostave da odstoje deset minuta. Ovaj napitak može da se pije svaki dan, ali poslije osam dana trebalo bi napraviti dvonedeljnu pauzu.
Istraživanja zvanične medicine pokazala su da se svježim bosiljkom uspješno liječe bolni otečeni zglobovi, a prije svega oni zahvaćeni artritisom.
Problemi s kožom
Pasta napravljena od bosiljka djeluje kao sjajno rješenje protiv upala. Naime, zeleni su listići prirodni antibiotik i djeluju na bakterije i gljivice, a ujedno revitaliziraju kožu. Čak i ako imate čisto lice, šanse su da imate zone na licu koje su označene problematičnim. Međutim, priroda nudi pomoć u vidu bosiljka - jednostavno prislonite listić biljke na problematičnu zonu, ostavite pet minuta neka djeluje. Nakon toga lice dobro isperite mlakom vodom.
Zdravlje grla
Prokuvana voda s bosiljkom može se piti kako bi se umirilo bolno, upaljeno grlo, a vodicu takođe možete koristiti za grgljanje. Kako biste se riješili upala u usnoj šupljini, jednostavno žvaćite nekoliko listova bosiljka. Ne samo da ćete se riješiti dosadne upale, nego ćete pročistiti krv i sniziti nivo holesterola.
Saveznik žena
Osim što je blagonaklon za probavu, bosiljak je i vrlo koristan za zdravlje bubrega - čije upale liječi, jednako kao i upale mokraćnog mjehura. Ni žene nisu zaobiđene kada je u pitanju urinarni trakt, s obzirom na to da bosiljak pomaže kod upala jajnika i maternice, te kod neredovnih menstrualnih ciklusa.