Dijana Kosmajac, doktor računarskih nauka, naučnik i istraživač, u razgovoru za portal Katera o dosadašnjem obrazovanju i radu u oblasti računarskih nauka, počev od Istočnog Sarajeva do Halifaksa u Kanadi, kaže da je zadovoljna ostvarenim uspjehom i da sebe u budućnosti vidi na istraživačkom polju u oblasti vještačke inteligencije.
Ljubav prema tehnologiji Dijani Kosmajac prenio je ponajviše otac, uz kojeg je vrlo rano "uplovila" u svijet računara, pa je nekoliko godina kasnije pri odabiru fakulteta smjer Računarstvo i informatika na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu bio logičan odabir.
Ova Paljanka danas živi u Kanadi, gdje je nakon završenih osnovnih studija u Istočnom Sarajevu i master studija u Novom Sadu, završila i doktorske studije na Dalhauzi univerzitetu u kanadskom gradu Halifaksu.
- Računari su me još od malih nogu zanimali. Računar sam počela koristiti relativno rano, zahvaljujući mom ocu, koji je oduvijek volio tehnologiju. U srednjoj školi sam otkrila programiranje, što me je još više vezalo za računare – počinje razgovor za Kateru Dijana Kosmajac.
Ona kaže da joj nije dugo trebalo da se odluči za smjer Računarstvo i informatika na ETF-u u Istočnom Sarajevu, jer je to bio fakultet sa veoma kvalitetnim nastavnim kadrom i prilika da stekne kvalitetno znanje.
- U periodu mog studiranja na ETF kvalitet studija je bio na visokom nivou. Svaki profesor je imao svoj stil izvođenja nastave, što je doprinijelo kvalitetu u smislu primjenjivanja praksi sa drugih univerziteta – kaže Dijana.
S obzirom da je tokom studija pokazala veliko interesovanje za istraživački rad, nakon sticanja diplome dobila je priliku da na ovom fakultetu ostane da radi kao asistent i paralelno s tim pohađa master studije u Novom Sadu.
Ističe da je tokom ljeta 2013. godine upoznala mentora profesora dr Vladu Kešelja, koji je u to vrijeme živio i radio na Dalhauzi univerzitetu u Kanadi.
Foto: Ustupljena fotografija
- Njegova oblast istraživanja – mašinsko učenje i vještačka inteligencija mi je bila fascinantna, ali nažalost u našem regionu nije bilo ponuđenih programa za ovu oblast. Glavna motivacija mi je bila da izgradim karijeru u ovoj oblasti. Najviše me je privlačilo da radim kao istraživač u industriji – kaže Dijana.
Dodaje da je znala da će odluka da studira u Kanadi biti velika, te da su male vjerovatnoće da će se vratiti kući nakon studija.
- Sedam godina kasnije, u retrospektivi, nakon mnogo teških i mnogo divnih i nezaboravnih trenutaka, mogu reći da je odluka bila ispravna. Zahvalna sam svim ljudima koji su direktno ili indirektno doprinijeli mom uspjehu – kaže Dijana u razgovoru za Kateru.
Ona ističe da Kanada na federalnom i provincijskom nivou nudi programe koji omogućavaju mladim naučnicima i istraživačima da primjenjuju svoje znanje u praksi.
- Sa nekoliko projekata na kojima sam radila u saradnji sa kompanijama, stekla sam praktično iskustvo koje je nemoguće simulirati u čisto akademskim uslovima. Na ovaj način, studenti, bilo da su na osnovnim ili master/doktorskim studijama, bivaju bolje pripremljeni za standarde kvaliteta rada u industriji – kaže Kosmajac.
Tokom doktorskih studija u Kanadi, Dijana je pored rada na tezi, predavala na nekoliko predmeta i radila kao asistent-istraživač.
- Shvatila sam da me najviše privlači rad u industriji, odnosno za kompanije, gdje ideje, istraživački i razvojni projekti imaju veliku šansu da budu integrisani u sisteme, koji se koriste u praksi – kaže Dijana i dodaje da joj je nakon studija cilj bio postati dio tima koji radi na razvoju rješenja za razne probleme u svakodnevnom životu, koristeći najnoviju tehnologiju u domenu mašinskog učenja.
Odnedavno je počela raditi u novoj kompaniji koja se bavi razvojem softvera za vizuelni marketing za velike svjetske brendove.
Trenutna pozicija na poslu je jako fleksibilna, kaže Dijana i dodaje, da joj ista omogućava prostor za rast i usavršavanje.
- Dok god mi posao nudi izazov i pozitivnu kulturu poslovnog okruženja, spremna sam da pružim svoj maksimum. Definitivno u budućnosti želim da radim kao istraživač na duži period. Vještačka inteligencija je veoma interdisciplinarna, tako da sam sigurna da ću naučiti mnogo, gdje god da budem radila – ističe Dijana Kosmajac u razgovoru za Kateru.
Biografija:
Dijana Kosmajac je rođena u Sarajevu, a odrasla na Palama, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirala je na Elektrotehničkom fakultetu UIS 2011. godine, na odsjeku za računarstvo i informatiku.
Master studije je završila 2013. godine na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu. Doktorske studije na Fakultetu računarskih nauka, na Dalhauzi univerzitetu (Dalhousie University, Faculty of Computer Science) u Halifaksu, Kanada, završila je 2020. godine u oblasti procesiranja prirodnih jezika i mašinskog učenja.
Trenutno radi u kompaniji “Dash Hudson”, u Halifaksu, kao naučnik-istračivač.
Priredio i razgovarao: Miljan Rašević (Katera)