Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić rekao je da je Grad, od preuzimanja većinskog vlasništva u privrednom društvu "MOFAS", ispunio obaveze prema radnicima i pokrenuo fabriku u mjeri u kojoj je to bilo moguće, bez daljeg uvećavanja duga, te da se radi na njenoj konačnoj deblokadi, što je preduslov za kupovinu novih sirovina i pokretanje proizvodnje.
Ćosić je za Srnu rekao da je, od aprila do danas za 48 radnika "MOFAS-a" izmireno osam plata u ukupnom iznosu od 291.000 KM, kao i dug po osnovu poreza i doprinosa prema Poreskoj upravi Republike Srpske u iznosu od 175.577 KM, te 164.924 KM duga prema bankama i dobavljačima.
- Što se tiče radnika, kakva god njihova mišljenja bila mi ćemo uvijek stajati iza njih. Taman da svaki dan protestuju, mi ćemo se i dalje boriti za njih, ali niko drugi nema pravo da nas, zbog svojih političkih ili nekih drugih razloga, osuđuje za ono što proteklih godinu dana radimo za ovu firmu - rekao je Ćosić.
On je istakao da, kao gradonačelnik ne može pustiti da "MOFAS" tako lako ode u stečaj nakon zahtjeva koji su podnijeli bivši vlasnici i bivši direktor.
Ćosić je podsjetio da je Skupština grada, 25. novembra prošle godine, osnovala je Javno preduzeće "Direktne investicije Grada Istočno Sarajevo" /DIGIS/, na čiji je račun krajem decembra te godine prebačeno 2.000.000 KM koje je Vlada Republike Srpske obezbijedila Gradu za potrebe kupovine većinskog udjela u privrednom društvu "MOFAS".
- Gradsko preduzeće DIGIS je 4. februara ove godine sa dotadašnjim vlasnicima potpisalo ugovor o kupovini 51 odsto udjela u preduzeću "MOFAS", što je plaćeno sa pomenutih 2.000.000 KM - pojasnio je Ćosić.
On je rekao da je tada privredno društvo "MOFAS" dugovalo gotovo 4.000.000 KM prema Poreskoj upravi Republike Srpske, bankama, radnicima, te domaćim i inostranim dobavljačima, zbog čega je račun preduzeća blokiran.
- Usljed tih nagomilanih dugovanja i blokade računa poslovanje preduzeća je bilo onemogućeno, a u ogromnoj mjeri je to usporilo i upis vlasništva preduzeća DIGIS nad privrednim društvom `MOFAS` - rekao je Ćosić.
Proces upisa vlasništva, naveo je Ćosić, završen je 16. septembra u Privrednom sudu Istočno Sarajevo.
On je istakao da su radnici u aprilu ove godine ušli u fabriku, započeli radove na njenom uređenju, prikupljanju sekundarnih sirovina i izdvajanju nekurentnih stvari, alata i mašina za prodaju, te pokrenuli termičku obradu metala i poslove iz oblasti usluga.
- Uspjeli smo prikupiti određena sredstva od kojih smo isplatili plate radnicima, dio dugovanja prema Poreskoj upravi i dobavljačima koji su sudskim putem blokirali račun preduzeća -rekao je Ćosić i dodao da je rješenje nagomilanih problema dugoročan proces, koji zahtijeva strpljenje i zalaganje svih zainteresovanih strana.
- Svaka druga priča je manipulacija i to najčešće od ljudi koji ne znaju šta znači raditi u toj oblasti - istakao je Ćosić.