Inženjer elektrotehnike Dejan Ilić vratio se nakon studija iz Beograda u rodnu Srebrenicu i spriječio gašenje Tekvondo kluba "Guber" nakon iznenadne smrti njegovog osnivača i trenera Svetozara Neretljaka u novembru prošle godine.
Ilić je 15 godina trenirao i takmičio se za ovaj klub stekavši zvanje majstora, nosioca crnog pojasa prvi dan.
On kaže da mu je Neretljak, prije iznenadne smrti u 69. godini, sugerisao da preuzme vođenje Kluba i treninge.
- Nisam mogao dozvoliti da se klub ugasi. Mnogo lijepih trenutaka priuštilo mi je bavljenje ovim sportom i druženje u Klubu, koji promoviše opštinu i omogućava djeci da zdravije odrastaju - ističe Ilić.
Tekvondo klub je prvi formiran nakon rata u Srebrenici i jedini je čiji rad nije prekidan, budući da kontinuirano djeluje i postiže zapažene rezultate.
Prema Ilićevim riječima, Klub ima poteškoća sa finansiranjem i opremom, a pomoć su mu pružili njegovi bivši članovi koji uspješno vode tekvondiste u Zvorniku i Bijeljini i nastupaju za reprezentaciju, ali nisu zaboravili matični klub u kojem su napravili prve korake u ovom sportu.
Pomoć je stigla i iz prijateljskog kluba iz Obrenovca u Srbiji. Ilić im je zahvalan, kao i opštini koja je obezbijedila prostor za treniranje bez naknade.
Zahvaljujući Ilićevoj ljubavi prema klubu i sportu, srebrenički tekvondisti nastavili su sa treninzima.
Trenutno je aktivno 20 članova od kojih se 10 takmiči i postižu dobre rezultate.
Na nedavnom Prvenstvu Republike Srpske u Bijeljini nastupilo je pet članova ovog kluba - osvojili su jednu srebrnu i jednu bronzanu medalju, a osvajaju odličja i na turnirima koji se organizuju širom Srpske, BiH i Srbije, kao i na nekim međunarodnim takmičenjima.
Ilić kaže da, osim nabavke opreme, planiraju da pokrenu memorijalni turnir u znak zahvalnosti i sjećanje na doajena taekvonda, osnivača i dugogodišnjeg trenera Taekvondo kluba "Guber" Svetozara Neretljaka.
Neretljak je bio i jedan od osnivača reprezentacije Republike Srpske u ovom sportu.
Ilić ističe da je u prvim poslijeratnim godinama veliki broj mladih trenirao taekvondo u Srebrenici, ali da se sa konstantnim smanjenjem broja stanovnika smanjuje i broj članova ovog kluba.
- Nekada smo autobusom putovali na takmičenja i donosili mnoštvo medalja - prisjeća se Ilić, koji je bio reprezentativac Republike Srpske u taekvondu i koji svoje znanje želi da prenosi na mlade sa željom da nastave klupsku tradiciju osvajanja medalja i dostojnog predstavljanja svog mjesta i kluba.
Porodica Neretljak je taj klub i taj sport donela u Srebrenicu. Svetozar i njegov sin Slobodan kroz svoj rad imali su izuzetno mnogo članova , prava jedna velika porodica - vreme kada je Srebrenica bila puna naroda . Ideja o memorijalnom turniru u čast Neretljaka je više nego odlična.