Dragutin Dimitrijević Apis: Crna ruka koja je promijenila Srbiju

05.08.2024. 13:03
0
IZVOR: in4s.net

Na današnji dan, 5. avgusta rodio se Dragutin Dimitrijević Apis.

Pukovnik Apis bio je jedan od glavnih organizatora zavjere oficira koja je izvršila Majski prevrat 1903. godine, kojim je svrgnut i ubijen kralj Aleksandar Obrenović sa suprugom kraljicom Dragom, čime je odlučujuće doprinio da se na srpski presto vrati dinastija Karađorđević.

Rođen je u Beogradu, a nakon njegovog krštenja, porodica se preselila u Kragujevac gdje se otac Todor zaposlio u fabrici oružja. Nakon poraza Srbije u ratu 1876. godine Dimitrijevići su se vratili u Beograd. Ubrzo se, zbog siromaštva porodice, najstarija ćerka Jelena preselila u Kraljevo, gdje je postala učiteljica. Kada je Dragutinu bilo pet godina, otac Todor iznenada umire, te sestra Jelena preuzima brigu o cijeloj porodici.

 

Dragutin je u Kraljevu započeo osnovnu školu, a završio je u Nišu. Niški garnizon je tada bio jedan od najvećih u Srbiji, a sam grad je bio pun vojske i vojne muzike, kojom je devetogodišnji Dragutin bio oduševljen. Upisao je klasičnu gimnaziju u Nišu, a onda je u posljednjem razredu gimnazije odlučio da upiše Vojnu akademiju.

Nižu školu Vojne akademije je završio 1896. godine kao šesti u klasi. Bio je na službi u Sedmom pješadijskom puku u Beogradu gdje je proizveden u čin potporučnika. Septembra 1898. godine upisao je višu školu Vojne akademije koju je završio kao peti u rangu. U čin pješadijskog poručnika unapređen je avgusta 1899, 1902. postao je kapetan II klase, a 1905. položio je ispit za Generalštab i postao kapetan I klase. Nakon toga otputovao je na vojne studije u Berlin. Usavršavanje u inostranstvu je, prema tadašnjem programu obrazovanja, bilo obavezno za generalštabne oficire. Potom je 1908. godine postao major, 1913. potpukovnik i oktobra 1915. godine pukovnik.

Govorio je i služio se njemačkim, francuskim i ruskim jezikom i posjedovao je bogatu biblioteku vojnih knjiga, koja je uništena tokom okupacije Beograda, 1915. godine.

Drugog aprila 1917. godine pred Vojnim sudom za oficire srpske vojske u Solunu je počeo sudski proces protiv grupe oficira na čelu sa pukovnikom Dragutinom Dimitrijevićem Apisom, optuženih za pripremanje prevrata i pokušaj atentata na regenta Aleksandra.

Bio je član Vrhovne centralne uprave tajne vojne organizacije „Ujedinjenje ili smrt”, poznatije pod imenom Crna ruka.

Solunski proces

Na Solunskom procesu 1916. godine, pod optužbom da je bio nalogodavac neuspjelog atentata na prestolonasljednika regenta Aleksandra Karađorđevića, osuđen je na smrt streljanjem zajedno sa Radetom Malobabićem i Ljubomirom Vulovićem. Strijeljani su u samo svitanje 26. juna 1917. godine.

Glavni razlog Apisovog hapšenja i kasnijeg pogubljenja svakako bi bilo neslaganje između čelnika ‘Crne ruke’ i regenta Aleksandra. Pred kraj 1916. i u prvoj polovini 1917. godine ‘sklopile su se kockice’ za konačni obračun“, pisala je Politika u tekstu posvećenom 100 godišnjici Apisovog hapšenja.

Uspjesi srpske vojske na bojnom polju Solunskog fronta u jesen 1916. godine ohrabrili su regenta da naloži pripremu Apisovog uklanjanja s vojno-političke scene. Apis je, međutim, još 1911. godine planirao, a potom odustao od izvođenja državnog udara.

- Odlaskom Apisa bio bi uklonjen ključni svedok austrijskog saučesništva, ili podrške, zaverenicima Majskog prevrata. Zaverenici su uz podršku austrijske tajne službe pripremali uklanjanje kralja Aleksandra sa prestola i inauguraciju Karađorđevića, a sedište im je bio ‘Srpski sto’ u elitnom bečkom hotelu ‘Imperijal’ (u kojem je sedam decenija kasnije odseo Maršal Tito). A kada je austrougarski car Karl Prvi pristao na obnovu Srbije s dinastijom Karađorđevića na čelu, u Solunu je donesena odluka da se uhapšeni oficiri izvedu pred sud - piše Politika.

Hapšenjem Apisa, jedne od ličnosti koje su dale pečat srpskoj istoriji u prve dvije decenije prošlog vijeka i potonjom, višemjesečnom sudskom istragom, izvođenjem pred sud i izricanjem smrtne kazne, okončan je takozvani Solunski proces.

„Sudski postupak nije dao verodostojan odgovor na pitanja o krivici i o stepenu eventualne odgovornosti Apisa i drugova, s obzirom na to da je taj proces po opštem mišljenju pravnika i istoričara bio montiran.“

Optužnica je mijenjana u više navrata, a Apis je ostao ličnost koja se do danas hvali i kudi, naziva herojem i patriotom, a kritikuje kao nesuđeni diktator militarističkog kova.

Komentari 0
Najčitanije
  • Preminula mlada reprezentativka BiH
    16h 9m
    0
  • Manastir Veselinje i Glamočki novomučenici (VIDEO)
    23h 52m
    0
  • Pogledajte kako izgleda kuća u kojoj se krio Alija Balijagić
    14h 33m
    1
  • Danas slavimo Svetog Nektarija Eginskog
    31m
    0
  • Meteorolozi upozoravaju: "Slijede burna 24 sata"
    13h 25m
    0