Druga faza seroloških ispitivanja u populaciji Republike Srpske trebalo bi da počne sljedeće sedmice, a radiće se ispitivanje na dosta većem uzorku - skoro 5.000 osoba.
Prva faza počela je u novembru 2020. godine, a prema tim rezultatima nešto više od 30 odsto ispitanika je imalo antitijela na virus korona.
Između prve i druge faze urađena je i međufaza istraživanja, u kojoj se vršilo provjeravanje nivoa antitijela medicinskih radnika.
Kao i ranije, i ovu drugu fazu ispitivanja će voditi medicinski fakulteti u Banjaluci i Foči u saradnji s Institutom za javno zdravstvo RS.
Dejan Bokonjić, dekan Medicinskog fakulteta Foča, u razgovoru za "Nezavisne novine" kazao je da bi druga faza mogla početi već u ponedjeljak.
- Juče smo održali onlajn organizacioni sastanak sa Medicinskim fakultetom u Banjaluci i Institutom za javno zdravstvo RS. Tokom čitavog decembra ćemo raditi i očekujemo da ćemo krajem mjeseca završiti drugu fazu - rekao je Bokonjić.
Dodao je da će na analizi prikupljenih podataka najvjerovatnije raditi nakon praznika u januaru 2022. godine.
- Uzorak je ovaj put nešto veći od 4.000 osoba - skoro 5.000. I ovaj put naš fakultet prikuplja uzorke u fočanskoj regiji do Bijeljine, dok Medicinski fakultet u Banjaluci prikuplja podatke od Bijeljine - kazao je Bokonjić.
Istakao je da ovaj put Institutu za javno zdravstvo RS neće uzimati uzorke, ali da će Institut pružiti pomoć pri analizi rezultata.
Bokonjić je kazao da očekuju da će ova faza biti brže završena jer od prošlog puta imaju razrađenu mrežu saradnika s terena.
Dodao je da će se i ovaj put uzorci uzimati metodom slučajnog odabira, te da će građani koji budu odabrani za ispitivanje ispunjavati upitnik.
"Ovog puta u upitniku nećemo imati pitanja koja se tiču epidemioloških mjera... Sada imamo pitanja u vezi s vakcinacijom kao što su da li je osoba vakcinisana, kojom vakcinom te sa koliko doza", zaključio je Bokonjić.
Da bi druga faza ovog istraživanja, koja je značajna jer bi trebalo da pokaže koliko smo blizu ili daleko od kolektivnog imuniteta, trebalo da počne već sljedeće sedmice za "Nezavisne novine" potvrdio je i Ranko Škrbić, dekan Medicinskog fakulteta u Banjaluci.
- U dogovoru sa direktorima u domovima zdravlja sljedeće sedmice bi trebalo da počne prikupljanje uzoraka - rekao je Škrbić.
Dodao je da će ovo istraživanje biti daleko opsežnije od prethodnog, koje se vršilo na nešto više od 1.000 uzoraka.
- Nadam se da ćemo decembar iskoristiti da uradimo najveći dio posla kao što smo i prošle godine radili - naveo je Škrbić.