Egzodus medicinara iz BiH niko ne pokušava zaustaviti

16.07.2024. 12:41
2
IZVOR: 6yka.com

Iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH su potvrdili da su u prvih pet mjeseci ove godine za Njemačku posredovali za 118 naših građana. U 2023. godini Agencija je posredovala u zapošljavanju 400 medicinskih radnika u Njemačkoj.

Godinu dana ranije taj broj je bio 533. A još godinu dana ranije, 2021,  u Njemačkoj je zaposleno 487 medicinara.

Ovo su podaci samo jedne institucije koja posreduju u zapošljavanju medicinskih sestara i tehničara u inostranstvu, i koja ne raspolaže podacima koliko im se pridružilo ljekara, jer se Sporazum o zapošljavanju radnika između BiH i Njemačke odnosi samo na medicinare sa srednjom medicinskom školom.

Koliko je situacija drmatična govori još jedan podatak Agencije – samo u periodu od 7 godina, od 2013. do 2020. godine, u Njemačku je otišlo raditi 5.858 medicinskih radnika i njegovatelja!

Kako za "BUKU" kažu u Agenciji i tokom ove godine je planiran nastavak posredovanja u zapošljavanju u ovoj državi. Rekli su i da je za Njemačku i dalje minimalna garantovana bruto naknada 2.200 evra, s tim što većina ugovora naših medicinara dolazi na više iznose i to između 2.400-2.500 evra.

Nažalost, tačna evidencija ljekara koji su napustili BiH ne postoji, međutim, ilustracije radi navodimo podatke Ljekarske komore FBiH koji kažu da je više od 100 ljekara s područja ovog entiteta samo u 2022. godini zatražilo ispis iz komore radi odlaska u Hrvatsku, Njemačku i zemlje Arapskog poluostrva.

Četiri godine ranije, 2018. to je zatražilo 267 ljekara, a godinu ranije čak 362 ljekara s područja FBiH su otišla u neku drugu zemlju.

Da je situacija loša potvrđuju i posljednja istraživanjima Svjetske zdravstvene organizacije koja kažu da najmanji broj ljekara u odnosu na broj stanovnika na nivou države imaju Albanija i Bosni i Hercegovina. Tako u Albaniji na 100.000 dolazi 120 ljekara, što je najlošiji omjer u cijeloj Evropi, dok u Bosna i Hercegovina na 100. 000 stanovnika dolazi 160 ljekara. Poređenja radi prosjek EU je 362 ljekara na 100.000 stanovnika.

U istraživanju koje BUKA provela u godini prije pandemije bolnice u BiH su vapile za anesteziolozima, hirurzima, patolozima, radiolozima, pedijatrima i psihijatrima, zbog čega se nerijetko dešavalo da su pacijenti u kliničkim centrima koji djeluju u BiH mjesecima morali čekati na specijalističke preglede.

Situacija ni sada nije bolja.

U Berkovićima, maloj opštini na jugu zemlje sa oko 2.700 stanovnika, trenutno je stalno zaposlen samo jedan ljekar. Drugi u Dom zdravlja dolazi kao ispomoć iz bolnice u obližnjem Trebinju. Pokušavaju, nudeći bolje uslove - platu od 3.000 KM i besplatan smještaj, pronaći barem još jednog ljekara.

A nisu Berkovići jedino mjesto koje se susreće sa nedostatkom ljekara.

Tako pacijenti iz Trebinja zbog oftalmologa i urologa idu u Banjaluku. 

U Posavskom kantonu u kome stanuje oko 40.000 stanovnika radi tek 30. doktora, a nema nijednog kardiologa, podaci su sindikata ljekara u FBiH.

Dom zdravlja Prijedor je jedno vrijeme bio prinuđen privremeno smanjiti broj dolazaka doktora u terenske ambulante porodične medicine. Tvrdili su da bi problem bio riješen zapošljavanjem novih ljekara, ali njih jednostavno nema na birou.

Nedostaka stručnog kadra u Sarajevskom kantonu je takođe hroničan problem. Navedemo samo nedostatak čak 19 pedijatara, a još poraznije je da se na konkurse koje objavljuju niko ne prijavljuje.

O nedostatku specijalista porodične medicine je suvišno i govoriti jer posljednji podaci Udruženja doktora porodične medicine FBiH kažu da ih u BiH nedostaje oko 50 posto!

Da je zdravstvo u ogromnim problemima, da kadar masovno odlazi, da su obim posla i odgovornosti ogromni, dok istovremeno tehnički i tehnološki uopšte nismo napredovali, za "BUKU" je još ranije izjavio Goran Bjeković iz Bolnice u Zvorniku i član Glavnog odbora Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske.

Kaže da iako niko ne raspolaže tačnim podacima koliko je ljekara napustilo Republiku Srpsku ili Bosnu i Hercegovinu, radi se o velikim brojkama.

Razlozi za odlazak su višestruki, ističe - loši uslovi rada, loše plate, katastrofalan odnos vlasti i institucija prema medicinskom kadru, pa po završetku školovanja mladi nemaju nikakav motiv da se ovdje zaposle, a oni koji rade, razmišljaju samo da odu, ili su već otišli.

- Ljudi više nemaju sigurnost u neku budućnost ovdje. Sve je postalo nesigurno, a odnos vlasti suvišno je i komentarisati. Više čak ni nema najava da će biti bolje, sve je gore i gore. Zdravstvo je u sve većoj dubiozi, obim posla i odgovornosti su ogromni, tehnički i tehnološki uopšte nismo napredovali. Mi u bolnici u Zvorniku najviše se bavimo traumom - udesi, padovi, povrede na radu, i mi pacijente operišemo tehnikama koje smo radili prije 30, 40, pa i 50 godina. Kompletno zdravstvo ne napreduje, nešto malo odskače UKC Republike Srpske, ali i to je malo, a i oni imaju nedostatak kadra - ističe Bjeković i dodaje da je zastrašujuće što domaće vlasti ne rade ništa kako bi ponudile alternativu.

Napominje i da bi situacija bila daleko gora da zemlje sa engleskim govornim područjem traže medicinski kadar, kao što to rade Austrija i Njemačka.

Stoga je i dalje najdominantniji odlazak medicinskih sestara i tehničara, a ipak nešto manji ljekara.

Ljekari iz Republike Srpske se, dodaje, često odlučuju i za odlazak u Federaciju BiH i Srbiju.

U svakom slučaju možemo samo zaključiti da sveprisutni egzodus medicinara znači ne samo gubitak stručnosti, već i potencijalnu prijetnju zdravstvenom sektoru što nikako da dovede do adekvatne reakcije vlasti i nadležnih institucija.

Komentari 2
  • Generic placeholder image
    Mladen 26.08.2024. 06:12
    2124 godine bice isti problem u zdravstvu- pa kakvi smo mutavi , nista poslije onih propalica komunjara nemozemo da ispravimo.
    Zdravstvo propalo od kada znam za sebe, policija truba, skolstvo bilo jadno a sada razvaljeno bolonjom i glupostima, sudstvo postalo privatno, sudije i tuzioci samo grabe…i pitamo se zasto narod odlazi .
  • Generic placeholder image
    voxpopuli 21.08.2024. 07:38
    Neka ide ko hoće i gdje hoće i gdje mu je bolje,ali ti isti što idu šta su uradili da nam svima bude bolje.
Povezane vijesti
Sutra sunčano i toplo Sutra sunčano i toplo
Kilogram pilećeg filea i do 16 KM Kilogram pilećeg filea i do 16 KM
Počela izborna kampanja u BiH Počela izborna kampanja u BiH
Najčitanije
  • Pogledajte maršrutu ulične trke u Istočnom Novom Sarajevu (FOTO)
    18h 22m
    0
  • Plan redukcije vode za nedjelju, 8. septembar
    10h 45m
    6
  • Preminuo Slavo Kukić
    15h 18m
    2
  • U Istočnom Novom Sarajevu danas privremena obustava saobraćaja
    18h 15m
    0
  • Na Sokocu i u Istočnom Starom Gradu sutra obilježavanje dana Treće sarajevske pješadijske brigade
    18h 6m
    0