Četrdeset dva člana familije Pušonja iz sela Džimrije, opština Han Pijesak, zaklale su ustaše Jure Francetića 1942. godine na Crkvinama kod Rogatice, na mjestu gdje je prije više od deset godina izgrađena crkva posvećena Svetom Jovanu Krstitelju.
Petar Pušonja ispričao je ranije Srni da je najmlađa žrtva bio sedmogodišnji Marko, a najstarija Đurđija koja je tada imala 77 godina.
Pušonje su, kako je ispričao, bili u zbjegu u šumi, koji je brojao oko 145 ljudi, a kretali su se prema Starom Brodu na Drini.
Ustaše, njihova Crna legija, sustigli su ih Crkvinama kod Rogatice, gdje su ih poklali, ali je jedan broj ljudi iz zbjega uspio da pobjegne i spasi se.
Od braće Pušonja, Milutina i Miladina, zaklano je po šest članova porodice, a od trećeg brata Miloša četvoro. Ukupno 16 članova.
Od njihovih rođaka Pušonja zaklano je sedmoro članova porodice od Stevana, četvoro Ljubinih i šestoro Milovanovih, ukupno 17 članova.
Francetićeva Crna legija ubila je i žene Pušonje, majke po trije djece, koje su bile u zbjegu, a čiji su muževi poginuli na Žljebovima 1941. godine u borbi sa ustašama, rekao je Petar Pušonja.
Na Crkvinama je zaklano sedam članova porodice Vidojević iz sela Zabrežje, zatim članovi porodica Vitomir iz Đedovaca i Odovića iz sela Ćavarine, te petoro Tošića i dvoje Orašana iz Žljebova, svi sa područja opštine Sokolac.
Među koljačima, kako je ispričao Petar Pušonja, prepoznali su Mušana Murtića iz sela Mičivodi, opština Sokolac.
Pušonja je napomenuo da su svi zaklani pokopani na istom mjestu 27. aprila 1942. godine, dan nakon što su ubijeni, a kosti su im prenesene 1971. godine u groblje u Džimrije gdje su dostojno sahranjeni.
On je podsjetio i da su komunisti 1945. godine zbog navodne saradnje sa četnicima ubili tri člana Pušonja, a među njima je bila i osamnaestogodišnja djevojka.
Crkva rođenja Svetog Jovana Krstitelja na Crkvinama sagrađena je u drugoj polovini 13. vijeka kao zadužbina Kralja Dragutina Nemanjića i njegovog brata Milutina, a Turci su je porušili 1581. godine.
Gradnja nove crkve počela je 2008, kada su iste godine na Ivanjdan osveštani temelji, radovi su završeni 2011, a osveštana je 2015. godine.