Godišnjica rođenja nobelovca Ive Andrića

09.10.2019. 09:32
0
IZVOR: Srna

Na današnji dan 1892. godine u Travniku je rođen nobelovac Ivo Andrić, čiji su romani i pripovjetke obilježili epohu.

Djetinjstvo je proveo u Višegradu, gdje je završio osnovnu školu. Andrić je 1903. godine upisao sarajevsku Veliku gimnaziju /Prvu gimnaziju, najstariju srednju školu u BiH/.

Za vrijeme gimnazijskih dana, počinje da piše poeziju i 1911. godine u "Bosanskoj vili" objavljuje svoju prvu pjesmu "U sumrak".

Kao gimnazijalac, Andrić je bio vatreni pobornik integralnog jugoslovenstva, pripadnik pokreta "Mlada Bosna" i strastveni borac za oslobođenje južnoslovenskih naroda od Austrougarske monarhije.

Nakon završene srednje škole, Andrić je studirao književnost i istoriju u Zagrebu, Beču, Krakovu i Gracu, gdje je i doktorirao istoriju sa tezom "Razvoj duhovnog života u Bosni pod uticajem turske vladavine". Bio je član Srpske akademije nauka i umjetnosti.

U Prvom svjetskom ratu hapšen je i interniran, a između dva svjetska rata bio je ambasador Jugoslavije u Berlinu.

U mladosti je pisao pjesme - "Eks ponto", "Nemiri", "Lirika". Njegova najpoznatija djela su romani "Na Drini ćuprija", "Travnička hronika", "Gospođica", "Prokleta avlija" i "Omer-paša Latas" /nedovršen/.

Andrić je napisao i niz pripovijedaka - "Nemirna godina", "Žeđ", "Jelena, žena koje nema", "Znakovi pored puta", "Kuća na osami", putopisi i skice "Staze, lica, predeli" i brojne druge.

Nobelov komitet 1961. godine dodjeljuje Andriću Nobelovu nagradu za književnost "za epsku snagu kojom je oblikovao teme i prikazao sudbine ljudi tokom istorije svoje zemlje".

Besjedom "O priči i pričanju" 10. decembra 1961. zahvalio je na priznanju, a novčanu nagradu u iznosu od milion dolara poklonio je za razvoj bibliotekarstva u BiH.

Nakon smrti supruge Milice 1968. godine, Andrić nastoji da svoje društvene aktivnosti svede na najmanju moguću mjeru, mnogo čita i malo piše. Zdravlje ga polako izdaje i on često boravi u bolnicama i banjama na liječenju.

Andrić je umro 13. marta 1975. godine na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu. Sahranjen je na Novom groblju u Aleji zaslužnih građana.

U čast ovom velikom piscu, režiser Emir Kusturica je na ušću rijeka Drine i Rzava u Višegradu izgradio Andrićgrad.

Andrićgrad, čiji je Kusturica idejni tvorac, je grad i kulturni centar, a za posjetioce je otvoren 2012. godine.

Izgrađen je od kamena i u njemu se nalazi pedesetak objekata, među kojima su i Andrićev institut, moderni bioskop, zgrada Gradske uprave i Akademije lijepih umjetnosti, trgovi, crkva, stari han, dućani. Na centralnom trgu je podignut spomenik Ivi Andriću.

Komentari 0
Povezane vijesti
Andrićevi znakovi pored knjiga: Šta piše na marginama stranica koje je čitao naš jedini nobelovac Andrićevi znakovi pored knjiga: Šta piše na marginama stranica koje je čitao naš jedini nob...
Počinje obilježavanje pola vijeka od smrti Ive Andrića Počinje obilježavanje pola vijeka od smrti Ive Andrića
Misteriozna smrt Drage Dimitrijević Mitrićević i dan danas nije rasvijetljena (FOTO) Misteriozna smrt Drage Dimitrijević Mitrićević i dan danas nije rasvijetljena (FOTO)
Najčitanije
  • Babalj ima pitanje za Vladu: Šta znači član 8. Zakona o platama u MUP Republike Srpske?
    17h 27m
    1
  • Mladić se zaglavio u liftu fakulteta pa propao kroz otvor
    15h 28m
    0
  • Preknuta sjednica Doma naroda, Bošnjaci izašli iz sale
    19h 38m
    10
  • Izglasana smjena srpskih zamjenika ministara u Savjetu ministara
    23h 15m
    1
  • Božović na svečanostima povom Dana policije u Banjaluci (FOTO)
    22h 27m
    1