Hitlerova stranka odgovorna za desetine miliona ubijenih ljudi

12.11.2022. 08:42
0
IZVOR: SRNA

Nacionalsocijalistička radnička partija Adolfa Hitlera na današnji dan 1933. godine dobila je izbore, preuzela vlast u Njemačkoj, ukinula normalan politički život i povela Nijemce u najveći istorijski zločin i pogibiju čovječanstva u istoriji.

Zamjenik stranačkog vođe bio je Rudolf Hes, ali on nije imao stvarnu vlast unutar stranke.

Do ranih tridesetih godina prošlog vijeka, vodeći članovi partije, osim Hitlera, bili su Hajnrih Himler, Jozef Gebels i Herman Gering, kasniji ratni zločinci, projektanti nacizma i izvršioci genocida.

Hitlerova stranka imala je "gaulajtere" - šefove po regionima.

Opšte članstvo popunjavali su gradski i ruralni pripadnici nižih i srednjih staleža.

Sedam odsto članova pripadalo je višem staležu, drugih sedam odsto bili su seljaci, 35 odsto industrijski radnici, a 51 odsto članova pripadalo je srednjem staležu.

Kada je Nacionalsocijalistička partija došla na vlast 1933. godine imala je dva miliona članova.

Amtisemitizam, antislovenstvo i idealizacija Germana bile su karakteristike Hitlerove stanke, koja je izazvala Drugi svjetski rat i stradanje desetina miliona ljudi.

Komentari 0
Povezane vijesti
Nove mjere na njemačkim granicama: Evo šta morate znati Nove mjere na njemačkim granicama: Evo šta morate znati
Dahau - Smrt sa stotinu lica Dahau - Smrt sa stotinu lica
Ako Njemačka klekne, BiH će biti patosirana Ako Njemačka klekne, BiH će biti patosirana
Najčitanije
  • Pronađeno beživotno tijelo muškarca
    17h 32m
    0
  • Paljanin uhapšen nakon što je pucao iz vatrenog oružja
    17h 10m
    0
  • Policajcima isplaćene plate, nekima veće i za 800 KM
    12h 51m
    8
  • Avioni NATO-a ubili pacijente u bolnici "Dr Dragiša Mišović"
    19h 0m
    0
  • Pažnja: Natpis „21.maj 2025. i kill“ na školskoj klupi u OŠ „Sveti Sava“
    6h 29m
    0