Imaju fakultetsku diplomu, a nezaposleni: Koje struke imaju najveći broj nezaposlenih

30.03.2024. 13:32
0
IZVOR: srpskainfo.com

Krajem svake školske godine roditelji i učenici završnih razreda osnovne škole suočavaju se s jednom od najvažnijih profesionalnih odluka, koju srednju školu odabrati.

Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH, kao i na osnovi broja objavljenih oglasa, evidentno je da situacija sa suficitarnim i deficitarnim zanimanjima ostaje slična već nekoliko godina.

Najtraženija zanimanja visokoobrazovanih osoba na tržištu rada u 2023. godini bila su poslovi vezani uz IT sektor (IT inženjer, softverski inženjer), zatim inženjer elektrotehnike, građevinski inženjer, diplomirani farmaceut i doktor medicine – specijalist.

Uz ova zanimanja, diplomirani ekonomisti i pravnici takođe su traženi po broju oglasa, ali zbog velike ponude ovih stručnjaka, oni čine većinu nezaposlenih. Osim ekonomista i pravnika, najveći broj nezaposlenih visokoobrazovanih osoba čine kriminalisti, politolozi, novinari i socijalni radnici. Takođe, veliki broj nezaposlenih čine i profesori engleskog jezika i razredne nastave.

Najveća potražnja za radnicima sa srednjom stručnom spremom (SSS) je za prodavačima i radnicima u ugostiteljstvu, posebno školovanim konobarima, a i dalje su potrebni operateri za unos podataka i radnici u pozivnim centrima. Na listi nezaposlenih osoba sa srednjom stručnom spremom prevladavaju ekonomski tehničari, maturanti gimnazije, mašinski tehničari, medicinske sestre, poljoprivredni tehničari, tekstilni tehničari i ekonomisti, prenosi TRT Balkan.

Najveće procijenjene potrebe za novim zapošljavanjem iskazane su za zanimanjima u prerađivačkoj industriji, trgovini, građevinarstvu i ugostiteljstvu. Prema stručnoj spremi, poslodavci su iskazali najveće potrebe za radnicima sa srednjom stručnom spremom 3. stepena.

Za zanimanja s fakultetskim obrazovanjem najveća potražnja, prema prognozama poslodavaca, biće iskazana za radnicima iz IT sektora (inženjerima elektrotehnike, sistemskim inženjerima, programerima – IT developerima i drugo), zatim ekonomistima, magistrima farmacije, te mašinskim i građevinskim inženjerima, piše Večernji list BiH.

Komentari 0
Povezane vijesti
Na aerodromima u BiH 38,7 odsto više putnika Na aerodromima u BiH 38,7 odsto više putnika
Međunarodni dan porodice Međunarodni dan porodice
I obična čokolada postala luksuz I obična čokolada postala luksuz
Najčitanije
  • Ragib Halilović – Heroj sa Grbavice
    1h 14m
    8
  • Sarajevo, grad koji je ubio ljubav...
    15h 29m
    4
  • Kako je stradao mitropolit Petar Zimonjić
    21m
    7
  • Episkop Nikolaj Velimirović na današnji dan proglašen svetim
    59m
    0
  • Kada bi pacijenti iz Srpske mogli da prime vakcinu protiv raka
    23h 7m
    0