U savremenim ratnim sukobima, aerodromi se definišu kao izuzetni strateški objekti za koje se bore sukobljene strane. Aerodrom Butmir u Sarajevu na početku rata i sve do kraja juna 1992. godine kontrolisala je srpska strana. Muslimanske džihadlije su ga bezuspješno pokušavale zauzeti sa namjerom da povežu prostor Dobrinje i Butmira. Kad im to nije uspjelo, onda su vršili pritisak na pripadnike UN-a da međunarodna zajednica preuzme kontrolu nad aerodromom kako bi se, navodno sprečila humanitarna katastrofa.
Savjet bezbjednosti UN-a je 8. juna 1992. godine usvojio Rezoluciju broj 758 kojom je predviđeno da se aerodrom stavi pod nadzor UNPROFOR-a. Srpska vojska i rukovodstvo Republike i Srpske opštine Ilidža su se protivili sprovođenju ove nepravedne rezolucije jer je to značilo prepuštanje vrlo značajnog objekta u ruke protivnika, odnosno UNPROFOR-a, koji je do tada više puta pristrasno djelovao u korist muslimana. Osim toga, to je značilo i razdvajanje Srpske opštine Ilidža na istočni i zapadni dio. Kao posljedica toga, komunikacija između ova dva dijela Srpske Ilidže od nekoliko kilometara se povećala na više od 100 km puta, koji je dobrim dijelom bio makadamski, pa je transport ranjenika i svega ostalog morao da se odvija zaobilaznicom Ilidža – Blažuj – Osijek – Butila – Reljevo – Vogošća – Poljine – Mrkovići – Hreša – Biosko – Han-Derventa – Pale – Trebević – Grbavica – Vraca – Lukavica – Vojkovići. U slučaju ugroženosti ove zaobilaznice zbog granatiranja ili snajperske vatre korišten je još duži put preko Srednjeg i Visojevice.
Srpska strana je bila pod velikim međunarodnim pritiskom, koji se između ostalog, manifestovao i kroz iznenadni dolazak francuskog predsjednika Fransoa Miterana u Sarajevo. Iako su ga muslimani svrstavali u grupu političara koji podržava srpsku stranu ili u najmanju ruku, smatra da je u BiH građanski rat, a ne agresija, kao rezultat njegove posjete je bio odlazak VRS sa aerodroma i njegovo preuzimanje od strane UNPROFOR-a 29. juna 1992. godine.
Još jedan od razloga zašto su se Srbi protivili predaji aerodroma UN-u je i to što su opravdano sumnjali da će pod plaštom humanitarne pomoći muslimanima biti dopremana municija i naoružanje. Nažalost, prijetnje da će srpska strana biti izložena vazdušnim napadima, bile su ozbiljne tako da je VRS predala aerodrom bez borbe i protiv svoje volje.
Povodom obilježavanja prvih 30 godina opštine Srpska Ilidža, čitaoci će imati priliku da, svakog petka, u 12 časova, pogledaju novi set dokumenata ili stranice dnevnih novina, koji je vezan za period od 1992. do 1996. godine, kada je stvarana Srpska zemlja.
Preuzimanje teksta ili fotografija, bez odobrenja autora je strogo zabranjeno!