Da li je u pitanju kovid ili prehlada, ponekad je teško razlikovati. Oba oboljenja spadaju u respiratorne virusne infekcije, a jedan od novih i glavnih simptoma mutiranog virusa sada je i kijavica, koja je nekada bila osnovna karakteristika prehlade.
Pojavom novog delta soja korona virusa javljaju se i novi simptomi koji do sada nisu bili karakteristični. Suv kašalj, temperatura ali i gubitak čula i mirisa bili su alarmirajući signali da je naš organizam inficiran kovidom. I dok je do sada povišena tjelesna temperatura bila znak za uzbunu i odlazak ljekaru, jedan od glavnih simptoma mutiranog virusa je kijavica koja će se kod nekoga javiti, a kod nekoga ne.
– Za ranije sojeve kijavica nije bila karakteristična, već suv kašalj, kratak dah i zapušen koren nosa. Kijavica je bila karakteristična za prehlade, koje takođe spadaju u kategoriju virusnih infekcija koje izazivaju ademo-virusi – kaže doktorka Obradović, specijalista opšte prakse.
Dokorka Biserka Obradović upozorava da ukoliko dobijete kijavicu, obavezno se treba javiti lekaru u najkraćem mogućem roku. U kojoj mjeri će se bilo koji od simptoma, pa i kijavica javiti, zavisi prvenstveno od našeg imuniteta.
– Virus je mutirao i njegovim siptomima je dodata i kijavica. Ona će se javiti kod većine osoba zaraženih novim sojem, ali sve to, opet, najviše zavisi od našeg imuniteta. Kao što se i visoka temperatura neće pojaviti kod svake osobe i u istom intenzitetu, isto važi i za kijavicu. Naš imuni sistem je ključna stvar, navodi naša sagovornica.
Doktorka upozorava da se krajem oktobra javlja i grip, te da se ove godine očekuje i epidemija, s obzirom na to da se velika prokuženost gripa epidemiloških razmjera javlja u periodu od tri do pet godina, ali da je grip lakše razlikovati od korone.
– Posljednja epidemija gripa bila je pre četiri godine, tako da se ove jeseni očekuje nova. Ipak, grip nastaje naglo i karakteristične su visoke temperature, glavobolja, bol u očnim jabučicama kao i bol u mišićima i zglobovima. On nije sličan prehladi i kovidu, kod kojeg se simptiomi javljaju postepeno, ali u toku bolesti pogoršanje može biti rapidno – ističe specijalista opšte prakse i primarijus Biserka Obradović.
Kako je naš imuni sistem ključan faktor, doktorka još jednom napominje i savjetuje kako da čuvamo svoj imuni sistem.
– Trebalo bi da više šetamo, da imamo dobar san, izbjegavamo energetska pića, cigarete i da se generalno čuvamo bilo koje bolesti ili alergija jer svaka uništava naš imuni sistem – navodi dr Biserka Obradović u zaključku.