Direktor Centra za socijalni rad Istočna Ilidža Bosa Kalinić ukazala je da je svake godine evidentan veliki broj razvoda zbog čega se posebna pažnja mora posvetiti porodici.
Kalinićeva je rekla Srni da se razvodi izuzetno negativno odražavaju na formiranje dječije ličnosti, te da nastaju različiti problemi u njihovom ponašanju, školskom uspjehu i interakciji sa vršnjacima.
Ona je ukazala na sve značajniju ulogu Centra u preventivnom djelovanju jer su još primjetne posljedice ratnih dešavanja na funkcionisanje porodica, a odnedavno i posljedice epidemije virusa korona.
Kalinićeva je navela da će Centar nastaviti saradnju sa Porodičnim savjetovalištem Sarajevo jer za tim postoji potreba.
Ona je dodala da će socijalni radnici savjetodavno raditi sa djecom i roditeljima iz porodica pod rizikom radi prevencije vršnjačkog i rodnog nasilja, te uopšte delinkvencije.
Kalinićeva je rekla da je hraniteljstvo nezaobilazan segment socijalne zaštite jer se hranitelji nalaze u najhumanijoj ulozi pružalaca alternativnog oblika zaštite djeteta, čija je primarna sredina oštećena a tu imaju roditeljske ili porodične resurse u kojim je socijalizacija najuspješnija.
Prema njenim riječima, prilikom zbrinjavanja djece stručni radnici vode računa o karakteristikama hraniteljske porodice, kao i o nizu faktora koji mogu uticati na pravilan psihofizički razvoj djeteta i stvaranje međusobnog povjerenja između djeteta i hranitelja.
Kalinićeva je napomenula da se u svakodnevnom radu osjeća neophodnost postojanja dnevnog centra za djecu i mlade sa poteškoćama u razvoju.
- Veoma bitna uloga Centra je i u humanizaciji životnih uslova starih lica, a posebno je specifična situacija kada je riječ o licima koja iz različitih razloga žive sama. Ova lica svoje potrebe za druženjem i bavljenjem različitim hobijima na kvalitetan način zadovoljavaju u Klubu za druženje i aktivno starenje `Aktiva` Istočna Ilidža - navela je Kalinićeva.
Govoreći o realizovanim aktivnostima u prošloj godini, ona je navela da se broj korisnika prava na dodatak za pomoć i njegu drugog lica, kao i iznos sredstava za tu namjenu povećava iz godine u godinu.
U 2020. godini ovo pravo koristila su 302 korisnika, u 2021. bilo ih je 315, a prošle godine 342. Za te namjene u ovoj godini je planirano 625.000 KM i to je više sredstava nego lani.
Tokom 2022. godine riješena su 32 zahtjeva za jednokratnu novčanu pomoć, a toliko je bilo i zahtjeva iz porodica i od pojedinaca koji su se našli u izuzetno teškim materijalnim prilikama. Centar je korisnicima isplatio za ovo pravo 5.263 KM.
Prema njenim riječima, prošle godine je primljeno 16 zahtjeva za sprovođenje postupka mirenja bračnih drugova.
Centru je lani prijavljeno 28 slučajeva nasilja u porodici, dok je u 2021. godini bilo 18 prijavljenih slučajeva.
- Kontinuirano će se raditi na unosu podataka o svim korisnicima prava iz Zakona o socijalnoj zaštiti u jedinstvenu elektronsku bazu podataka koja podrazumijeva uvezanost svih centara za socijalni rad na nivou Srpske. Cilj je da se isplata prava iz socijalne zaštite u narednom periodu vrši u skladu sa ovom bazom - navela je Kalinićeva.
Ona je naglasila da će se Centar i dalje maksimalno zalagati za ostvarivanje planiranih ciljeva u skladu sa raspoloživim sredstvima.