Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić otkrila je da je spomenik kralju Tvrtku Kotromaniću u ovom gradu postavljen kao dio izložbe jer Komisija za zaštitu spomenika nije dala saglasnost.
Karićeva je na "Fejsbuku" napisala da nije čekala na saglasnost Komisije za zaštitu spomenika jer smatra da u tom slučaju spomenik ne bi bio postavljen nikada, jer je Komisija odbila tri ranije predložene lokacije.
- Angelina Ošap Gaćanović, članica Komisije, je nekoliko puta, javno, istakla kako je za nju Tvrtko srpski kralj i to je razlog zašto nije dozvoljavala da spomenik bude postavljen. Budući da se odluke u Komisiji ne mogu donijeti bez Angelininog glasa, bila sam svjesna da ukoliko budem čekala, neću završiti posao. Zato sam došla na ideju da od načelnika opštine tražim zauzimanje javne površine kako bi organizovala Izložbu o srednjovjekovnoj bosanskoj državi - Kralj Tvrtko Prvi Kotromanić i kako bi izložila bistu kralja - obrazložila je Karićeva svoju ideju.
Navodi da joj uzor bio Ajfelov toranj u Parizu, koji je isto tako postavljen kao izložba i nikada više nije pomjeren.
- Saglasnost sam u skladu sa zakonom i dobila. Kako sam dobila tako ću uz podršku Opštine i produžiti. Namjeravam tražiti da se saglasnost produžava, do nekih boljih vremena. Sigurna sam da će naš Tvrtko ostati tu zauvijek, a 25 tona nije lagano, čak i da ga neko pomisli skloniti. Postavljanje spomenika je uspjeh, i to niko neće baciti u sjenu. Naredni korak gradske uprave je raspisivanje javnog poziva za finansiranje monografije o bosanskom kralju Tvrtku Prvom Kotromaniću. Borim se koliko mogu i kako mogu, a građani su moja najveća snaga. Tvrtko ostaje! - kaže Karićeva.
Komentarišući postavljanje spomenika u Sarajevu, član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH iz Republike Srpske Anđelina Ošap Gaćanović je za „Glas Srpske“ rekla da se radi o klasičnoj i loše izrežiranoj pozorišnoj predstavi, koja publici, narodnim masama treba da pošalje jednu političku i ideološku poruku.
Prema njenim riječima, krajnji cilj je da se na jedan neprimjeren i prizeman način Srbima otme njihova kulturna baština i proglasi “bosanskom”.