Ko će nas liječiti: Ostajemo bez ljekara, tehničara, medicinskih sestara

27.08.2024. 15:24
0
IZVOR: nezavisne.com

Nedostatak ljekara, medicinskih sestara i tehničara već nekoliko godina je gorući problem u Republici Srpskoj.

Naime, kako kažu sagovorniciNezavisnih novina“, razlog tome što veliki broj medicinskih radnika odlazi u inostranstvo gdje su bolji uslovi rada, dok jedan dio ljekara ide na specijalizacije, ali i u zasluženu penziju.

Nebojša Šešlija, direktor Bolnice "Srbija" Istočno Sarajevo, rekao je u razgovoru za "Nezavisne novine" da oni imaju najozbiljniju situaciju na cijelom području Republike Srpske po pitanju odlaska radnika.

- Mi smo naslonjeni na najveći grad u BiH, gdje je sigurno najveći kanton i oni su spremni da daju svim zdravstvenim radnicima puno bolje uslove nego što je slučaj kod nas - rekao je Šešlija i dodao da ljekari ne moraju čak ni da napuste državu da bi našli bolje zaposlenje.

- U toku ove godine dva doktora i oko 20 medicinskih tehničara su otišli iz naše ustanove, ali imamo najavu da će nas u narednom periodu napustiti još dva-tri tehničara - rekao je Šešlija i istakao da je gorući problem što su to obučeni tehničari, koji rade dugi niz godina i koje je teško nadomjestiti.

- Ono što nam pravi problem je i to što na evidenciji Zavoda za zapošljavanje nema medicinskog kadra - rekao je Šešlija i istakao da manjak kadra pokušavaju da nadomjeste prekvalifikacijom.

- Nekog ko je završio za fizioterapeuta prekvalifikujemo u opšti smjer samo da bismo imali radnika - rekao je Šešlija.

Kako je rekao, budući da je manjak ljekara postoje i liste čekanja na određenim odjeljenjima kao što je kardiologija.

- U saradnji sa Ministarstvom smo u pregovorima sa UKC Srpske da se nađe najbolje rješenje za ovaj problem - rekao je Šešlija.

Iz Doma zdravlja Banjaluka kazali su da već dugo alarmiraju nadležne institucije o problemu nedostatka doktora kako u Službi hitne medicinske pomoći, tako i u Službi porodične medicine.

- U prilog tome govore i podaci da smo u više navrata od Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske tražili da nam dostave podatke o broju mladih doktora medicine koji su trenutno nezaposleni te smo dobili odgovor da takvog stručnog kadra nema na birou - naveli su iz Doma zdravlja Banjaluka.

Ističu da su takve dopise slali više puta, posebno jer od 1. septembra određeni broj doktora kojima je odobrena specijalizacija odlazi na specijalizaciju, što će dodatno smanjiti broj doktora u procesu rada i opteretiti dodatno Službu hitne pomoći i porodične medicine.

- Zabrinjava i podatak da je naša ustanova dva puta u toku tekuće godine raspisivala konkurse za zaposlenje sedam doktora u Službi porodične medicine te da su se na iste prijavila samo dva doktora, od kojih je jedan u međuvremenu odustao - kažu u DZ Banjaluka.

Ističu da je ove godine Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske odobrilo 10 specijalizacija iz porodične medicine i pet iz urgentne medicine.

- Na ove konkurse za specijalizaciju iz porodične medicine bilo je zainteresovano troje, dok su se za urgentnu medicinu prijavila samo dva doktora. Ovaj podatak nam pokazuje da ćemo u narednom periodu, zbog nedostatka i manje zainteresovanosti mladih doktora za ove grane medicine, imati veliki problem u popunjavanju timova porodične i urgentne medicine - ističu iz banjalučkog Doma zdravlja.

Mirko Šerbedžija, predsjednik Sindikata medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske, ističe u razgovoru za "Nezavisne novine" da dosta njihovih kolega odlazi u zemlje zapadne Evrope, u druge profesije, ali dosta njih odlazi u penziju.

- Imamo mlade kolege koje dolaze da rade da steknu malo iskustva i čim se stvori prilika oni bježe glavom bez obzira, tako da ćemo imati nesagledive posljedice po zdravstveni sistem - rekao je Šerbedžija i dodao da sadašnji kvalitet, ali i profesionalnost radnika neće moći nadoknaditi te, kako kaže, biće opšte rasulo u zdravstvu.

- Svi naši vapaji da se povećaju plate radnicima, da se uredi struka kroz zakonska rješenja prolaze totalno nezapaženo - ističe Šerbedžija i dodaje da se stvara slika da se situacija u ovoj oblasti nikad neće popraviti.

- Kolege jednostavno moraju da pobjegnu na bolja mjesta, gdje su im i plate bolje, a posljedica toga biće da nas neće imati ko liječiti - rekao je Šerbedžija i dodao da dosta njihovih kolega iz Hercegovine čak idu da rade sezonu na Hrvatsko primorje, jer im je bolje plaćeno.

Vlado Đajić, generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Srpske, ističe da ova ustanova nema problem sa manjkom kadra.

- Mi nemamo problem sa nedostatkom ni doktora, ali ni medicinskih sestra i tehničara. Imamo sve po sistematizaciji popunjeno - rekao je Đajić te istakao da je razlog tome upravo to što su, kako kaže, dobra ustanova, te da imaju dobre uslove rada.

- Ljekari rade na najboljoj opremi, plate su redovne, imamo mogućnost odlaska na razne edukacije pa stoga i ne čudi zbog čega svi žele da rade kod nas - zaključio je Đajić.

Komentari 0
Povezane vijesti
Glamočki krompir postao brend, u markete stiže s etiketama Glamočki krompir postao brend, u markete stiže s etiketama
Tokom sedmice poskupljenje goriva za pet pfeniga po litru Tokom sedmice poskupljenje goriva za pet pfeniga po litru
Uvodi se trudnička knjižica u Srpskoj Uvodi se trudnička knjižica u Srpskoj
Najčitanije
  • Sjećanje na Dragana Dragovića
    16h 21m
    0
  • Susam kuglice sa tri vrste sira
    19h 11m
    0
  • Najavljeni prekidi električne energije
    19h 35m
    0
  • Zemljotres u BiH
    10h 4m
    0
  • U Sarajevu preminula djevojčica (16) nakon vađenja zuba
    8h 53m
    0