Malinarstvo u opštini Vlasenica ima dobru perspektivu, a cilj je da se za malinare obezbijede bolji uslovi i hladnjača, rekao je danas načelnik Miroslav Kraljević.
Kraljević je naveo da je opština Vlasenica od 2017. godine u poljoprivredu uložila oko 1,2 miliona KM, od čega oko 300.000 KM u malinarstvo.
Na sastanku predstavnika opštine Vlasenica i Opšte poljoprivredne zadruge "MB fruts" iz Bratunca sa proizvođačima maline i poljoprivrednicima koji žele da započnu taj biznis, Kraljević je naveo da je ova firma najozbiljnija na tom prostoru budući da se striktno drži struke i nauke, te radi po svjetskim standardima i sigurno ima perspektivu.
On je istakao da će Ski-centar "Igrišta" sigurno otkupljivati sve količine jagodičastog voća, uzgojenog zdravo i organski na selu, što je cilj u budućnosti.
Cilj opštine, dodao je, jeste i da nastavi povezivati najudaljenija sela i naselja da bi se ljudima olakšao život.
Predstavnik bratunačke zadruge Saša Simić rekao je novinarima da će malinarima sa područja Vlasenice omogućiti besplatan prevoz do hladnjače, dok je naredne godine u planu izgradnja hladnjače i u toj lokalnoj zajednici.
- Prošle godine imali smo saradnju sa 450 kooperanata sa područja opština Bratunac, Srebrenica, Milići i Osmaci, a proširićemo se i na područje Vlasenice. Otkupili smo 800 tona maline, 200 tona kupine, a plan je da proširimo kapacitete hladnjače - najavio je Simić.
Šef opštinskog Odsjeka za razvoj Željko Damljanović rekao je da na području Vlasenice ima oko 100 proizvođača maline i da opština u prethodnih pet godina uložila značajna sredstava u poljoprivrednu i proizvodnju maline.
Pedesetdevetogodišnja Jela Vidović iz mjesta Tugovo u Vlasenici, koji ima dva dunuma maline, a uzgojem se bavi četiri godine, kaže da je to porodični biznis.
- Sin je završio poljoprivredni faklutet, radi po školskim pravilima i prskanje i protiv bolesti, što nam daje rekordan prinos. Ubrali smo prvih godina na dunum i po, dvije tone i 300 kilograma roda. Malinjak nam izgleda kao nacionalni park. Ovo je i jedan vid zdravstvene terapije i svima bih preporučila da se bave malinarstvom - rekla je Vidovićeva.
Šezdesetpetogodišnji Mirko Stjepanović ima malinjak u selu Jarovlje i bavi se uzgojem malina proteklih 10 godina, ima oko 4.000 sadnica, što je, kaže, oko dvije do dvije i po tone malina godišnje, u prosjeku.
- Današnja prezentacija firme iz Bratunca pokazuje da se ozbiljnije razmišlja na tu temu, jer malina je zlato za regiju Birča i šire, može da bude odličan izvor prihoda i za pojedinca i za opštinu - istakao je Stjepanović.