MUP RS: Četiri lica uhapšena zbog dječije pornografije

01.07.2020. 10:07
0
IZVOR: SRNA

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske u okviru akcije kodnog naziva "Sistem" identifikovali su i lišili slobode slobode četiri lica koja se sumnjiče da su počinila krivično djelo iskorištavanje djece za pornografiju.

Slobode su lišeni lica čiji su inicijali V.I i S.Ć. iz Banjaluke, G.B. iz Doboja i Ž.O. iz Vlasenice i protiv njih će biti podneseni izvještaji o počinjenim krivičnim djelima iskorištavanje djece za pornografiju.

Prilikom pretresa lica i stambenih prostorija koje koriste osumnjičena lica na području Banjaluke, Doboja i Vlasenice, policijski službenici su pronašli i oduzeli predmete koji su korišteni za izvršenje predmetnih krivičnih djela, a riječ je o mobilnim telefonima, računarima, uređajima za skladištenje digitalnih podataka i slično, materijalima sa sadržajem dječije pornografije koju su osumnjičeni skladištili na uređajima za pohranu podataka, navodi se u saopštenju iz MUP-a.

Takođe, prilikom pretresanja pronađena je i oduzeta određena količina oružja i municije.

U saopštenju iz MUP-a navodi se da su policijski službenici Odjeljenja za visokotehnološki kriminalitet Uprave kirminalističke policije MUP-a Srpske akciju "Sistem" započeli s ciljem identifikovanja, dokazivanja i procesuiranja počinilaca krivičnih djela iz oblasti seksualne ekspoatacije djece.

Odjeljenje za visokotehnološki kriminalitet Uprave kriminalističke policije MUP-a Srpske apeluje na građane da ne objavljuju javno i ne dijele putem i-mejlova, aplikacija za komunikaciju putem interneta i slično, fotografije na kojima se nalaze djeca bez odjeće, jer na taj način može da dođe do zloupotrebe takvih fotografija od drugih lica.

Policijski službenici će i u narednom periodu sprovoditi planske aktivnosti na otkrivanju i dokazivanju krivičnih djela seksualne ekspoatacije djece, naglašava se u saopštenju.

"Srna" nezvanično saznaje da su uhapšeni Vladimir Ilić, Stefan Ćuković, Gorjan Božić i Želimir Obrenović.

Starosna struktura žrtava je od jedne do 16 godina, a osumnjičenih lica od 25 do 66 godina. Uhapšena lica su, prema saznanjima Srne, svjesno pristupala
sajtovima koja sadrže dječiju pornografiju, koristeći specijalizovane softvere za dijeljenje fajlova na internetu i primjenom posebnih vrsta mreža, kako bi sakrili svoj identitet.

Sami nazivi pregledavanih, uvezenih, izvozenih i pribavljenih fajlova na engleskom jeziku opisuju seksualne aktivnosti djece predtinejdžerske dobi i određenog uzrasta.

Komentari 0
Povezane vijesti
MUP Srpske od danas uvodi elektronske usluge MUP Srpske od danas uvodi elektronske usluge
Rast krivičnih djela visokotehnološkog kriminaliteta u Republici Srpskoj Rast krivičnih djela visokotehnološkog kriminaliteta u Republici Srpskoj
MUP Srpske: Na vrijeme podnijeti zahtjeve za izdavanje novih ličnih dokumenata MUP Srpske: Na vrijeme podnijeti zahtjeve za izdavanje novih ličnih dokumenata
Najčitanije
  • Lice koje je pucalo iz vatrenog oružja u Palama predat tužiocu OJT Istočno Sarajevo
    18h 28m
    0
  • Sestre po oružju - kako su Milunka Savić i Flora Sands zajedno ratovale
    23h 52m
    0
  • Anđela Vuković danas posjetila Opštinu Pale
    20h 21m
    0
  • Dr Ivana Kujačić novi specijalista patologije u Bolnici „Srbija“
    19h 26m
    1
  • Čudo zvano Sergej: Ljubavna priča Desanke Maksimović podsjeća na najljepše bajke
    23h 54m
    0