Na današnji dan prije 25 godina okončana je NATO agresija na SR Jugoslaviju koja je trajala 79 dana i tokom koje je ubijeno 2.500 civila, među njima 89 djece i 1.031 pripadnik Vojske i policije.
NATO agresija je počela 24. marta 1999. godine bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN.
Posljednji projektili tokom agresije pali su 10. juna 1999. godine u zoni sela Kololeč, kod Kosovske Kamenice, u 13.30 časova, te na kasarnu u Uroševcu u 19.35 časova.
Prije okončanja NATO agresije u Savjetu bezbjednosti UN je 10. juna usvojena Rezolucija 1244, a dan ranije u Kumanovu je, poslije petodnevnih pregovora, potpisan Vojno-tehnički sporazum kojim je predviđeno povlačenje Vojske Jugoslavije sa Kosova i Metohije i ulazak međunarodnih trupa u pokrajinu.
Vojno-tehničkim sporazumom određen je rok od 11 dana za povlačenje snaga Vojske Jugoslavije i Policije Srbije sa prostora Kosova i Metohije.
Umjesto njih u južnu srpsku pokrajinu ušle su jedinice KFOR-a, većinom iz zemalja članica NATO. Na Kosovo i Metohiju upućeno je ukupno 37.200 vojnika KFOR-a iz 36 zemalja, čija je obaveza bila obezbjeđenje mira, stabilnosti i bezbjednosti za sve građane.
Sporazumom je određeno uspostavljenje takozvane zone bezbjednosti uz administrativnu granicu sa Kosovom i Metohijom, unutar centralne Srbije i Crne Gore.
KFOR se obavezao na razoružanje terorističke OVK, a međunarodne snage su ovlašćene da preduzimaju sve neophodne mjere s ciljem uspostavljanja i održavanja bezbjednog okruženja za sve građane.
Od decembra 2008. godine na Kosovu i Metohiji nalaze se i pripadnici Euleksa, civilne misije EU, sastavljene od policajaca i sudija.
Njihov mandat bio je sprovođenje aktivnosti u vezi sa vladavinom prava.