Na proljećnom pohodu Romaniji oko 250 planinara iz Srpske i Srbije

13.04.2025. 13:56
1
IZVOR: srna.rs

"Deveti proljećni pohod na Romaniju" okupio je oko 250 planinara iz 17 društava i klubova iz Republike Srpske i Srbije, koji danas pješače stazom dugom 16 kilometara od Planinarskog doma "Crvene Stijene" do najvišeg vrha ove planine Veliki Lupoglav na 1.652 metra nadmorske visine.

Miroslav Divčić iz sokolačkog Planinarskog društva /PD/ "Glasinac" rekao je Srni prije polaska ka cilju da ga raduje ovako veliki broj planinara u pohodu vrhovima Romanije.

On je naglasio da ova legendarna planina ima posebne prirodne ljepote, što je jedan od razloga da iz godine u godinu raste broj posjetilaca.

Prema njegovim riječima, staza na ovoj tradicionalnoj planinarskoj manifestaciji ukupne dužine 16 kilometara prikladna je za sve uzraste i ide ivicom zapadnog masiva Romanije uz nekoliko vidikovaca, sa kojih se vide najljepši predjeli i najviši vrhovi srednje BiH.

Zoran Makejević iz Planinarskog smučarskog društva "Magleš" iz Valjeva, koji je došao sa grupom od 12 planinara i već treći put je na planinarskom pohodu Romaniji, kaže da je prezadovoljan organizacijom, ukupnom atmosferom na ovom druženju, te samom planinom koja ima i poznatu feratu "Sokolov put".

Borislav Mićević iz Foče, koji je danas na pohodu vrhovima Romanije zajedno sa 13 drugova iz PD "Zelengora", kaže da ga je na Romaniji oduševilo divno proljećno jutro.

On je za 40 godina u planinarskim pohodima boravio na mnogim mjestima sa kojih su impresije svaki put drugačije, a utisci svaki put prelijepi, te pozvao mlade da im se pridruže, odmore od računara i mobilnih telefona i odu u prirodu.

Sara Maletić iz Istočnog Starog Grada treći put dolazi na Romaniju i ističe da je ponosna što je planinarenje izabrala za svoj hobi, jer je to idealna prilika za druženje i upoznavanje ljudi iz drugih krajeva.

Boban Matić iz PD "Javor - sunčana planina" sa Han Pijeska, koji planinari više od 20 godina i rado se odaziva pozivu prijatelja iz "Glasinca", očekuje da će i oni učestvovati u aktivnostima koje "Javor" organizuje - "Uspon na Veliki Žep" - najviši vrh planine Javor, MTB "Biciklijadu" i pohod "Putevima Šumadijske divizije drugog poziva".

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Foto: srna.rs 

Cviko Todić iz Planinarsko-ekološkog društva "Visočnik" sa Han Pijeska pridružio se pohodu vrhovima Romanije sa 11 planinara, a u ovoj akciji učestvuje deveti put tvrdeći da je Romanija najljepša planina istoka Republike Srpske, sa brojnim vidikovcima - Gavranka na visini od 1.503 metra, Crvene stijene 1.427, te pogledom koji se pruža sa najvišeg vrha Velikog Lupoglava, 1.652 metra nadmorske visine.

On očekuje veliki broj posjetilaca i na Osmi planinarski slet Han Pijesak - Žeravice u subotu, 26. aprila, sa polaskom u 9.00 časova ispred upravne zgrade Šumskog gazdinstva "Visočnik".

Organizatori planinarske manifestacije Vrhovima Romanije "Deveti proljećni pohod na Romaniju" su Planinarski savez Republike Srpske i Planinarsko društvo "Glasinac" sa Sokoca.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Anonimno 14.04.2025. 10:14
    Kad treba jesti, piti i gubiti vrijeme ima ih koliko hoćeš. Kad treba planinu očistiti, markirati i iskrčiti staze nigdje nikog.
Povezane vijesti
Ograničene količine seruma protiv zmijskog otrova Ograničene količine seruma protiv zmijskog otrova
Od sutra novi toplotni talas Od sutra novi toplotni talas
Koliko ove godine koštaju pelet i drva Koliko ove godine koštaju pelet i drva
Najčitanije
  • Darko Đogo izabran za dekana Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta „Sveti Vasilije Ostroški“ u Foči
    19h 59m
    0
  • Sveeparhijski sabor u spomen na sveštenomučenike dabrobosanske sutra u Bilješevu kod Kaknja
    21h 14m
    0
  • „Ljeto u Istočnom Novom Sarajevu 2025“ počinje 1. avgusta
    19h 1m
    0
  • Koliko ove godine koštaju pelet i drva
    19h 48m
    1
  • U Srbiji potvrđen prvi slučaj opasne bolesti
    8h 56m
    1