Najstarija spalionica otpada u Beču proslavila 60 godina postojanja

22.05.2023. 15:06
0
IZVOR: mreza-mira.net

Danas u Beču rade četiri spalionice koje prerađuju više od milion tona otpada godišnje, te proizvode struju i toplotnu energiju za stotine hiljada domaćinstava u Beču. Najstarija od njih je spalionica Flötzersteig koja ove godine slavi 60 godina postojanja.

Dvadesetpetog aprila 1963. s radom je počela najstarija spalionica otpada u Austriji, a danas obradi oko 200.000 tona miješanog otpada godišnje. Pritom se oslobađa energija koja se koristi za grijanje 55.000 bečkih domaćinstava.

- Izgradnjom spalionice otpada Flötzersteig prvi je put održivo upravljanje otpadom dospjelo u fokus. Ova je tehnologija omogućila zbrinjavanje otpada, a time i čišći grad, ali i snabdijevanje energijom te racionalnu, ekološki prihvatljivu ponovnu upotrebu otpada. Nakon 60 godina tema kružnog upravljanja otpadom danas je aktuelnija nego ikada. Delegacije iz cijelog svijeta posjećuju Beč kako bi obišle naša postrojenja. Kontinuirano radimo na optimizaciji ovih procesa kako bismo osigurali održivu budućnost - naglašava Michael Strebl, predsjednik uprave bečkog energetskog preduzeća Wien Energie.

Slika

Istorija spaljivanja otpada u Beču

Zbog sve veće potrošnje građana i uvođenja ambalaže Gradska skupština je 1959. godine donijela odluku o tome da će se otpad spaljivati. Iste je godine položen kamen temeljac za ovo postrojenje, a njegovim puštanjem u rad nakon četiri godine tada se obrađivalo oko 60 posto nastalog otpada u Beču. Toplinska energija dobivena spaljivanjem već se tada mogla koristiti za grijanje obližnjih zgrada, bolnica ili gradskih bazena.

Više od obične spalionice otpada

U proteklih 60 godina tehnologija se uveliko poboljšala. Modernizovani su kotlovi kako bi se unaprijedila učinkovitost postrojenja Flötzersteig

kao i dispečerski centar, a u postrojenje je ugrađen i moderan sistem za pročišćavanje ispuvnih plinova. Vrijednosti emisija daleko su ispod zakonski propisane najviše dopuštene vrijednosti zahvaljujući kontinuiranim sanacijama i korištenju najsavremenije tehnologije. Zanimljiva je činjenica da se lokacija spalionice kontinuirano prilagođava u području zaštite okoline pa se sadnjom voćnjaka i zelenila pridonosi očuvanju bioraznolikosti. Pored toga prošle je godine na tom području postavljeno i pet košnica u kojima je smješteno preko 200.000 pčela.

Bečke spalionice obrađuju više od milion tona otpada godišnje

Na području Beča nalaze se ukupno četiri postrojenja za spaljivanje otpada. Tri su spalionice u vlasništvu bečkog energetskog preduzeća Wien Energie, a jedna je u vlasništvu Grada. Zbog svoje prepoznatljive šarene fasade koja je oslikana prema ideji slavnog umjetnika i ekološkog aktiviste Friedensreicha Hundertwassera spalionica Spittelau prava je turistička atrakcija i jedna od najčešće fotografisanih znamenitosti glavnoga grada Austrije. Nalazi se u 9. bečkom okrugu Alsergrund, u sjevernom dijelu centra grada, a godišnje obradi oko 250.000 tona komunalnog otpada. Toplotnom energijom dobijenoj u ovoj spalionici opskrbljuje se preko 60.000 bečkih domaćinstava, a strujom gotovo 50.000. U 11. bečkom okrugu Simmering,  koji je rezidencijalno i industrijsko područje, te je smješten u jugoistočnom dijelu grada, nalazi se spalionica otpada Simmeringer Haide koja je puštena u rad 1980. Zahvaljujući posebnoj opremi moguće je spaljivanje ne samo komunalnog, već i opasnog i zaraznog medicinskog otpada te otpadnog mulja. Ovo postrojenje ima jedan od najmodernijih sistema za pročišćavanje dimnih plinova u Evropi, a ovakva vrsta kombinovanog postrojenja za obradu opasnog otpada i otpadnog mulja je trenutno jedinstvena. Različite vrste otpada se obrađuju na različit način. Opasni otpad se spaljuje u rotacijskim pećima na temperaturi od 1.200 stepeni Celzijevih. Šljaka koja nastane naglo se hladi te se sprečava otpuštanje teških metala. Proizvedena energija u tom postrojenju koristi se za grijanje gotovo 50.000 domaćinstava. Bečko poduzeće Wien Energie osim toga upravlja i postrojenjem Grada Beča Pfaffenau za obradu komunalnog otpada. Takođe je smještena u gradskom okrugu Simmering. Radi se o jednoj od najmodernijih spalionica u Evropi, a otvorena je 2008. godine.

 

Na godišnjem nivou bečke spalionice obrade preko milion tona otpada, a proizvode struju i toplotnu energiju za stotine hiljada domaćinstava u Beču.

Autori fotografija:

Flötzersteig: (c) Wien Energie/Manfred Weihs

Spittelau: (c) Wien Energie

Komentari 0
Povezane vijesti
Bečka policija traga za ženama sa snimka Bečka policija traga za ženama sa snimka
MUP Srbije uputio hitan apel Srbima u Beču MUP Srbije uputio hitan apel Srbima u Beču
Džiju-džicu klubu „Slavija“ osam medalja na Međunarodnom turniru u Beču Džiju-džicu klubu „Slavija“ osam medalja na Međunarodnom turniru u Beču
Najčitanije
  • Istočna Ilidža: Radnik firme pronevjerio veću količinu novca
    5h 58m
    0
  • Partizan mijenja ime!
    22h 53m
    4
  • Pale: Uzeo motocikl, nije dostavio rezanu građu u zamjenu
    6h 5m
    3
  • Kod Trnova uhapšeno lice zbog krivolova
    6h 14m
    0
  • Vlasnik firme iz Novog Sada doveo zaposlene u rodno Nevesinje
    2h 47m
    0