Sukob u Ukrajini poremetio je transport žitarica i vještačkog đubriva i izazvao najveću krizu sa hranom od globalne finansijske krize 2007. i 2008. godine, a oko 345 miliona ljudi suočava se sa nestašicama koje im ugrožavaju živote, saopštio je danas Međunarodni monetarni fond /MMF/.
U novom istraživačkom izvještaju procjenjuje se da se 48 zemalja koje su najizloženije nestašici hrane suočavaju sa ukupnim povećanjem uvoznih troškova za devet milijardi dolara u 2022. i 2023. godini zbog iznenadnog poskupljenja hrane i đubriva nakon što je Rusija pokrenula specijalnu vojnu operaciju.
Ovo će istrošiti rezerve mnogih osjeljivih držva i onih koje su zahvaćene konfliktima, pošto već imaju finansijske probleme usljed pandemije i poskupljenja energeneta, navodi MMF.
- Samo u ovoj godini procjenjujemo da je visokoizloženim zemljama potrebno sedam milijardi dolara za pružanje pomoći najsiromašnijim domaćinstvima - objavili su direktor MMF-a Kristalina Georgijeva i njeni saradnici.
Oni navode da je sukob pogoršao krizu sa hranom koja raste od 2018, djelimično zbog intenziviranja učestalosti i snage klimatskih šokova i regionalnih sukoba.
MMF je pozvao na brzo povećanje humanitarne pomoći kroz Svjetski program za hranu i ostale organizacije, kao i kroz ciljane fiskalne mjere u pogođenim zemljama da bi se pomoglo siromašnima.
U dokumentu se napominje da prioritet za vlade treba da bude borba protiv inflacije.