Ima li saglasnosti socijalnih partnera, da najniža plata u Srpskoj, bude povećana?
Ekonomska politika i budžet za narednu godinu uskoro će biti usvojeni. Da li će biti usvojen i zahtjev Sindikata da najniža plata bude povećana? Sindikat očekuje ''DA'' kao odgovor. 600 maraka je njihova realna računica.
- Kada govorimo o najnižoj plati tu moramo da postignemo konsenzus i tu Vlada mora pokazati odgovornost prema onima kojima je najteže i koji su najslabije plaćeni, to su ljudi koji imaju porodice i moraju preživjeti. Mora se govoriti o povećanju plate, koliko god, ali se mora povećati to je naš stav- kaže predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić.
Takav stav nemaju u poslovnoj zajednici. Povećanje najniže i plate uopšte u narednoj godini je naučna fantastika – odgovor je drugog socijalnog partnera.
- Danas nam je bitno svako radno mjesto i mislim da u ovoj, ali i idućoj godini ne treba uopšte razmišljati o bilo kakvom administrativnom povećanju plata. Ono što poslodavci svakodnevno rade, treba nastojati u skladu sa mogućnostima povećati plate- kaže predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Saša Trivić.
Kakve su i kolike te mogućnosti treći socijalni partner – Vlada za sada ne otkriva.
Sve prebacuju na teren druga dva socijalna partnera, iako je izvršna vlast ta koja donosi konačnu odluku.
- Povećanje najniže plate je stvar socijalnih partnera oni se prije toga dogovaraju, ukoliko se ne mogu dogovoriti onda odluku donosi Vlada. Ne bi bilo korektno da ja kao predsjednik Vlade u ime socijalnih partnera izađem i kažem hoće ili neće. Sindikat i poslodavci su zakonima RS nadlženi da pregovaraju o najnižoj plati- kaže predsjednik Vlade RS Radovan Višković.
Vlada dogovor prepušta sindikalcima i poslodavcima. Sudeći prema ranijoj praksi – tu dogovor ne treba očekivati. Jer, jedni su uvijek bili za drugi protiv i obrnuto. Minimalac u Srpskoj prošle godine je iznosio 450 maraka, početkom ove godine je povećan na 520 KM.