U organizaciji Vlade Republike Republike Srbije i Vlade Republike Srpske sutra u 19.30 časova u Sremskoj Rači biće obilježen Dana sjećanja na sve stradale i prognane Srbe u "Oluji".
Na početku ceremonije predviđeno je da se na mostu na Sremskoj Rači sretnu predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, a dočekaće ih Njegova svetost patrijarh srpski Irinej.
U pres-službi predsjednika Srbije Srni je rečeno da je predviđeno da Vučić dođe na most sa strane Srbije, a Dodik sa strane BiH, odnosno Republike Srpske.
- Oni će doći do pola mosta, pozdraviti se sa patrijarhom Irinejem na mostu. Patrijarh će služiti parastos, a pre toga će na mostu biti otkrivena spomen-ploča i položeni venci - rekli su u pres-službi.
Spomen-ploča na mostu biće otkrivena simbolično, uz minut ćutanja i polaganje vijenaca. Ploča će biti uvijek osvijetljena tako da svako ko prođe može da je vidi.
Biće održan i muzičko-scenski program, uz učešće muzičara, glumaca i recitatora, a biće prisutna i djeca iz izbjegličke kolone.
Predviđen je i susret predsjednice Republike Srpske Željka Cvijanović i Dodika sa predsjednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Anom Brnabić.
Oko 20.00 časova predviđeno je otkrivanje spomen-ploče i polaganje vijenaca, a potom obraćanje srpskog člana Predsjedništva BiH i predsjednika Srbije.
I služenjem parastosa u banjalučkom hramu Hrista Spasitelja, polaganjem vijenaca na Perduovom groblju u Banjaluci u srijedu, 5. avgusta, biće obilježeno 25 godina od egzodusa srpskog naroda iz Republike Srpske Krajine i zločinačke akcije hrvatske vojske i policije "Oluja".
- Parastos će biti služen u 11 časova, a parastos i polaganje vijenaca kod spomenika stradalim Krajišnicima na Dinari na Perduovom groblju u 12.30 časova - rečeo je u "Veritasu", koji je organizator obilježavanja u saradnji sa lokalnim zajednicama i Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC).
Obilježavanje u organizaciji "Veritasa" biće nastavljeno 6. avgusta u 10.00 časova služenjem parastosa u hramu Svetih apostola Petra i Pavla u Novom Gradu, paljenjem svijeća prema "Mostu spasa", spuštanjem vijenaca u rijeku Unu u 10.45 časova, te polaganjem vijenaca kod spomenika u Tunjici.
Isti dan u hramu Svetoga Save u Svodni u 11.45 časova biće služen parastos i položeni vijenci kod spomen-krsta.
Program obilježavanja završava se u petak, 7. avgusta, služenjem parastosa i polaganjem vijenaca kod Spomen-krsta na Petrovačkoj cesti u mjestu Bravsko/Janjila , dok je u 12.00 časova predviđena posjeta Spomen-sobi u Driniću.
Prema podacima "Veritasa", tokom "Oluje" iz svojih domova protjerano je više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.869 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.
Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine operaciju "Oluja" okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je "Oluja" imala sve karakteristike genocida.