Oprez prilikom onlajn kupovine

17.12.2023. 09:38
0
IZVOR: srna.rs

Ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/Republike Srpske apelovalo je da građani budu dodatno oprezni prilikom kupovine na internetu i onlajn plaćanja platnim karticama, jer je u proteklom periodu zabilježeno više različitih prevara i pokušaja prevara koje se tiču zlopupotreba platnih kartica građana.

Najčešći načini vršenja ovih prevara su da građane kontaktiraju u vezi sa kupovinom artikla koji prodaju putem onlajn platformi, a izvršioci ovih krivičnih djela predstavljaju se kao potencijalni kupci artikla.

Nakon što stupe u komunikaciju sa građanima, šalju im link za krađu ličnih podataka, u koji građani treba da unesu podatke sa svoje bankovne kartice, a nakon što pribave podatke, izvršioci sa kartica građana vrše neovlaštene novčane transakcije, saopšteno je iz MUP-a.

Takođe, prilikom kupovine putem interneta, kod nekredibilnih i neprovjerenih onlajn trgovaca, građanima se često šalju slični linkovi, čiji je cilj, takođe, krađa ličnih podataka.

Ovi linkovi najčešće su kreirani tako da u sebi sadrže naziv neke od poštanskih servisa za dostavu sa područja BiH, kako bi se građani obmanuli i pomislili da na taj način plaćaju dostavu ili primaju novac za prodaju artikla.

MUP upozorova građane da štite lične podatke, te da prilikom kupovine putem interneta budu oprezni gdje vrše kupovinu, da je obavljaju kod provjerenih i poznatih prodavača, a da prije bilo kakvog plaćanja izvrše dodatnu provjeru u pogledu bezbjednosti plaćanja.

Ukoliko postoji sumnja da su podaci sa bankovne kartice kompromitovani, o tome je potrebno u što kraćem roku obavijestiti banku koja je izdavalac kartice i policiju, dodaje se u saopštenju.

Komentari 0
Povezane vijesti
Nakon policijske obuke pripravnički staž Nakon policijske obuke pripravnički staž
MUP Srpske upozorio: Ove fotografije djece odmah obrišite sa mreža (VIDEO) MUP Srpske upozorio: Ove fotografije djece odmah obrišite sa mreža (VIDEO)
MUP Srpske: Osam lica uhapšeno zbog dječije pornografije MUP Srpske: Osam lica uhapšeno zbog dječije pornografije
Najčitanije
  • Čuvajmo sjećanje na nevino stradale Srbe u srednjem Podrinju i Birču
    22h 27m
    2
  • Sveeparhijski sabor u spomen na sveštenomučenike dabrobosanske 19. jula u Bilješevu kod Kaknja
    1h 34m
    0
  • Lile na Romaniji okupile "i staro i mlado"
    18h 6m
    1
  • Miličević planira da izbjegne svoju odgovornost na Skupštini SDS-a?!
    17h 5m
    4
  • Obilježena krsna slava i 35 godina postojanja Srpske demokratske stranke (FOTO)
    2h 40m
    0