Mirjana Orašanin, narodni poslanik i član Predsjedništva SDS-a, komentarisala je početak prodaje narodnih obveznica u Republici Srpskoj i navela kako je „Vlada Republike Srpske odavno bacila oko na štednju građana Bosne i Hercegovine“.
- Vlada Republike Srpske je odavno bacila oko na štednju građana Bosne i Hercegovine, na onih 16 milijardi depozita koje građani imaju u bankama. Vlada odavno govori da građani imaju novca i da nije tačno da nemaju – rekla je ona.
Ona ističe da obveznice, načelno, mogu biti dobra ideja, ali da se ovdje postavlja pitanje rizika i povjerenja u institucije.
- Činjenica je da je Vlada bacila oko na taj novac, a pokazuje to tako što izmišlja razne načine kako da ga prelije iz poslovnih banaka u budžet Republike Srpske. Jedan od tih načina su i štedne obveznice, putem kojih će sigurno određena sredstva biti prelivena, s obzirom na to da su uslovi pod kojima su emitovane zaista povoljni. Oni mogu donijeti veći profit onima koji investiraju u obveznice, nego onima koji drže novac u bankama. Međutim, sa druge strane, postavlja se pitanje rizika. Koliko građani zaista vjeruju vlastima? Koliko vjeruju da će ta zarada biti isplaćena? - naglašava Orašanin.
Član Glavnog odbora SDS-a i načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović smatra da se na ovaj način stvara preduslov za jedan poligon – legalan način za ubacivanje nelegalno stečenog novca u sistem.
- Naime, obveznice Republike Srpske mogu se kupiti putem pošte, bez provjere porijekla novca. Minimalan broj za kupovinu je 100 obveznica, a cijena jedne je jedna konvertibilna marka. Danas možete kupiti 10.000 obveznica u jednoj pošti, sutra u drugoj, i tako dalje. Na ovaj način, svi oni koji su iznijeli novac stečen različitim poslovima u Republici Srpskoj sada ga vraćaju u tokove. Ono što je urađeno u proteklom periodu, a što je sada stavljeno na scenu, upravo je mehanizam za legalizaciju tog novca - navodi Božović.
On podsjeća da kada se vratimo korak unazad vidimo da se Republika Srpska u proteklom periodu zadužila 100 miliona evra, a zatim 240 miliona evra.
- Predsjednik Vlade ne želi da otkrije ko su kreditori koji pod tim uslovima daju novac Republici Srpskoj. Sve ovo pokazuje da Republika Srpska nema mogućnost zaduživanja na inostranim tržištima i da se nalazi u izolaciji. Odgovori na ova pitanja moraju kad-tad doći na dnevni red i biti saopšteni svim građanima Republike Srpske - jasan je Božović.