Otvaranjem pokretne izložbe fotografija i likovnih radova o srpskom stradanju u 20. vijeku, na Trgu Miloša Obilića u Bratuncu danas je počeo komemorativni program obilježavanja 30 godina od velikog srpskog stradanja u srednjem Podrinju i Birču u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Ovom prilikom načelnik bratunačke opštine Srđan Rankić uručio je nagrade učenicima čiji su literarni i likovni radovi o srpskom stradanju bili najbolji na republičkom konkursu raspisanom povodom obilježavanja ove godišnjice na temu "30 godina, zločin bez kazne".
Rankić je čestitao nagrađenim učenicima i zahvalio svima koji su učestvovali na konkursu.
Nagrađena su po tri autora likovnih i literarnih radova u konkurenciji osnovaca i srednjoškolaca. Među osnovcima literarni rad Filipa Grujičića iz Srebrenice ocijenjen je najboljim, a likovni rad Une Ateljević iz Bratunca, dok je u konkurenciji srednjoškolaca srebrenička srednjoškolka Anđela Jovanović pobijedila i u konkurenciji likovnih i literarnih radova.
On je rekao da su ove godine organizovani i časovi istorije o srpskom stradanju u bratunačkim i srebreničkim školama i da se obilježavanje neće svesti samo na parastos i polaganje cvijeća nego će biti širi program.
Rankić je istakao da se očekuje dolazak Njegove svetosti patrijarha srpskog Porfirija i brojnih zvaničnika i prisustvo sutrašnjem parastosu, odavanju pošte nastradalima i programu posvećenom sjećanju na srpske žrtve koji su živote ugradili u stvaranje i čuvanje Republike Srpske i slobodu srpskog naroda sa lijeve strane Drine.
- Biće organizovani autobusi iz najudaljenijih bratunačkih mjesnih zajednica Žlijepca, Poloma i Kravice za besplatan prevoz svih zainteresovanih da prisustvuju sutrašnjem parastosu. Pozivam srpski narod Podrinja da dođe da dostojanstveno odamo počast za 3.267 nastradalih Srba iz regije Birač - poručio je Rankić. Radi zahvalnosti žrtvama urađen je i simbol - zlatni krstolik ili "Ivanjski cvijet" kao simbol stradanja i vaskrsenja koji će ubuduće podsjećati na srpsko stradanje u Podrinju.
Predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunac Radojka Filipović rekla je Srni da je proteklo čak 30 godina od stravičnih zločina nad srpskim narodom u srednjem Podrinju i da za te, kao ni za zločine nad Srbima u prethodnim ratovima niko nije odgovarao.
- Obaveza nam je da njegujemo kulturu sjećanja i da ne zaboravljamo naše nastradale. Čovjek nestaje kada ga zaborave i to ne smijemo dozvoliti.
Treba prenositi na mlađe da znaju šta su njihovi preci doživjeli da im se to ne bi ponovilo - poručila je Filipovićeva.
Ona je ukazala na opstrukciju i diskriminatorski odnos pravosuđa BiH prema žrtvama jer za brojne i masovne zločine nad Srbima ovog kraja niko nije odgovarao i, kako ističe, pravosuđe svjesno zaboravlja te predmete jer bi njihovim rješenjima i presudama promijenio narativ o karakteru rata u BiH i pokazalo se da je i srpska strana imala ogromne žrtve.
Zbog sutrašnjeg obilježavanja 30 godina od velikog srpskog stradanja, u Bratuncu je opština donijela naredbu kojom je ugostiteljima, firmama i ustanovama zabranjeno puštanje muzike od 8.00 do 19.00 časova, kao i točenje alkoholnih pića u tom periodu, te naloženo da istaknu zastave Republike Srpske.