Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske u proteklom periodu podnijelo je 244 izvještaja o počinjenom krivičnom djelu ratnog zločina nad Srbima u Sarajevu protiv 1.403 poznata i više desetina nepoznatih izvršilaca, čiji identitet do danas nije utvrđen.
Pripadnici MUP-a Republike Srpske su, osim toga, postupili i odgovorili na više od 600 zahtjeva i naredbi postupajućih tužilaštava, rečeno je Srni u MUP-u Srpske.
Službene izvještaje, u zavisnosti od važeće zakonske legislative u Republici Srpskoj, MUP Srpske podnosio je vojnim, odnosno okružnim tužilaštvima, a Tužilaštvu BiH, po njegovom formiranju 2003. godine.
Svi podneseni izvještaji su dostavljeni tadašnjim postojećim nadležnim tužilaštvima prvobitno vojnim, a kasnije su podnesene prijave preuzimala lokalna okružna tužilaštva u svoju nadležnost.
U MUP-u Republike Srpske podsjećaju da je nakon okončanja rata u BiH pokrenut program „Pravila rimskog puta“, u okviru kojeg su entitetska tužilaštva bila u obavezi da dostave predmetne spise u Hag na pregled.
Postupak pravila puta je ustanovljen Rimskim sporazumom od 18. februara 1996. godine, kojim je regulisano hapšenje i podizanje optužnica protiv osoba koje su počinile krivična djela ratnog zločina.
Tužioci Haškog tribunala su pristali da izvrše nezavisan pregled svih lokalnih predmeta za ratne zločine, a ovaj program je završen u oktobru 2004. godine, od kada se odluke o ocjeni nadležnosti u postupanju po svim predmetima donose na nivou BiH, odnosno Tužilaštva BiH.
Izvještaji o počinjenim krivičnim djelima podneseni su protiv lica, neposrednih izvršilaca koji su počinili ubistva, progon i mučenje srpskih civila koji su živjeli ili su se zatekli u Sarajevu početkom rata u BiH.
Ovi izvještaji podneseni su i protiv lica koja su u vrijeme izvršenja krivičnih djela ratnih zločina obavljala najveće dužnosti u izvršnoj i sudskoj vlasti tadašnje RBiH, a za koja je utvrđena komandna odgovornost i koja su znala za protivpravna odvođenja u koncentracione logore i druga protivzakonita zatvaranja Srba u Sarajevu i okolini.
Izvještaji su podneseni i protiv lica koja su učestvovala u oduzimanju prava na pravično i nepristrasno suđenje, prisiljavanju na prinudni rad, pljačkanju imovine stanovništva, te napadima na objekte posebno zaštićene međunarodnim pravom i civilne objekte.
U MUP-u Republike Srpske istakli su da su, prema Strategiji o procesuiranju krivičnih djela ratnog zločina usvojenoj 2008. godine, predmeti počinjenog djela ratnog zločina nad Srbima u Sarajevu ocijenjeni kao veoma osjetljivi, te da su procesno u najvećoj mjeri na početku i ne postoji nijedna okončana istraga niti pravosnažna presuda pred Sudom BiH.
U službenim izvještajima MUP-a Republike Srpske dokumentovana su sva saznanja o počinjenim krivičnim djelima ratnog zločina nad Srbima u Sarajevu i oni su dostavljeni nadležnim tužilaštvima, kojima su predati i svi podaci i informacije do kojih se naknadno dolazilo operativnim radom kao dopuna krivičnim prijavama.
I pored usvojenih strategija za procesuiranje krivičnih djela ratnog zločina od Tužilaštva BiH, gdje je većina ovih predmeta stavljena u kategoriju visoko osjetljivih po obimu zločina i odgovornosti izvršilaca, može se argumentovano govoriti o počinjenom zločinu protiv čovječnosti i udruženom zločinačkom poduhvatu, a tužilaštva i sudovi nisu na adekvatan način odgovorili zadatku.
U prilog tome govori činjenica da nijedna strategija usvojena od Savjeta ministara, Parlamentarne skupštine BiH ili Pravilnik o osjetljivosti predmeta nisu ispoštovani do danas.
MUP Republike Srpske postupa prema svim naredbama Tužilaštva BiH, okružnih i kantonalnih tužilaštava kada je riječ o predmetima krivičnih djela ratnog zločina i blagovremeno odgovara na sve naredbe.
- Hendikepiranost MUP-a je u tome što tužilaštva u BiH izvještaje koje je MUP Republike Srpske podnio prosljeđuje u nadležnost drugim tužilaštvima, o čemu mi nismo obaviješteni, iz kog razloga nam je vrlo teško pratiti procese ili obavještavati postupajuća tužilaštva o novim dokazima do kojih Ministarstvo dolazi u svom radu po navedenim predmetima - istakli su iz MUP-a Srpske.