Preventivno raditi na reproduktivnom zdravlju mladih

26.09.2019. 09:44
0
IZVOR: Srna

Na dobojskom području su u proteklih pet godina evidentirane tri maloljetničke trudnoće učenica srednjoškolskog uzrasta, zbog čega je neophodno preventivno djelovati na reproduktivno zdravlje mladih, izjavio je predsjednik Aktiva direktora srednjih škola regije Doboj Spasoje Vasiljević.

Vasiljević je poručio da je rad sa omladinom neophodan jer se trudnoća kod adolescenata ne može više posmatrati kao slučajnost, već kao nešto što će se dešavati.

– Društvo ima veću odgovornost da reaguje. Ne možemo filtrirati sve informacije koje dolaze do mladih, ali radi se na tome da se omladina edukuje o svim temama – rekao je Vasiljević novinarima povodom Svjetskog dana kontracepcije, koji se obilježava danas.

On navodi da su na području Doboja u proteklih pet godina evidentirane tri trudnoće kod srednjoškolki koje su, nakon što su se porodile, završile srednju školu – jedna redovno, a dvije vanredno.

Vasiljević ističe da nije riječ o masovnoj pojavi, te da škole uglavnom u svom programu rada imaju ključne aktivnosti koje se tiču mladih, a nosilac tih aktivnosti u Doboju je Medicinska škola.

Rukovodilac Aktiva psihologa osnovnih i srednjih škola regije Doboj Ena Teofilović kaže da učenici prve informacije o seksualnom zdravlju i ponašanju stiču u okviru porodice u kojoj to nije tabu tema, a zatim u vršnjačkim grupama, te preko interneta.

Ona smatra da se o seksualnom zdravlju nedovoljno priča kroz nastavu.

– Prošle godine sam zajedno sa predmetnom profesoricom psihologije kroz sekciju i odjeljenske zajednice otvorila tu temu i učenici su veoma zainteresovani i proaktivni. Potrebno im je puno znanja da bi se mogli zaštiti od bilo kojeg rizičnog ponašanja, uključujući i seksualno – rekla je Teofilovićeva.

Ona kaže da u slučaju adolescentske trudnoće škola treba da bude podrška kako bi mlada osoba završila obrazovanje, te imala veću šansu da se zaposli i nastavi kvalitetan i zdrav život.

Svjetski dan kontracepcije obilježava se od 2007. godine na globalnom nivou da bi se ukazalo na važnost upotrebe različitih metoda kontracepcije i odgovornog seksualnog ponašanja kako bi sve seksualno aktivne osobe, a posebno mladi, bile informisane o seksualnom i reproduktivnom zdravlju.

 

 

Komentari 0
Povezane vijesti
Depresija kod djece i tinejdžera – tabu o kojem moramo govoriti Depresija kod djece i tinejdžera – tabu o kojem moramo govoriti
Reuma napada i mlađe ljude: Prepoznajte simptome Reuma napada i mlađe ljude: Prepoznajte simptome
Kako očistiti organizam od teške hrane Kako očistiti organizam od teške hrane
Najčitanije
  • Uhapšen policijski službenik
    14h 25m
    0
  • Na današnji dan Sarajevo oslobođeno od okupatora
    23h 54m
    28
  • Mladena Petrović: Društvena, ambiciozna i svestrana - Sa Pala do izbora za Mis BiH
    23h 53m
    2
  • Noć uoči Blagovijesti je posebna
    19h 15m
    5
  • Pao snijeg u Budvi usred proljeća, mještani u šoku
    13h 46m
    0